Meet the Advocates

The Society is proud to work with all of our incredible Advocates for 2020-21! Learn more about who they are and what inspires them.

 

Previous Advocate Classes

2016-17 2017-18 2018-19 2019-20

2020-21 Advocates

Lead Advocates

  • McKenzie Baecker, Two Rivers Public Charter School (Washington, DC)
  • Scotti Benton, Jasper County Middle School (Monticello, GA)
  • Loree Harvey, Monte Vista High School (Monte Vista, CO)
  • Vincent Joralemon, Frank McCourt High School (New York, NY)
  • Deborah Morgan, South Sevier High School (Burrville, UT)
  • Lorraine O’Shea, Grand Forks Public Schools (Grand Forks, ND)
  • Heather Overkamp, C. Norcom High School (Portsmouth, VA)
  • Carolyn Walling, Iowa City West High School (Iowa City, IA)
  • Samuel Loftus, Livingston Collegiate Academy (New Orleans, LA) *

*Samuel Loftus is a Lead Advocate Apprentice this year and will receive an additional $1,000.

The Advocates

  • Jilian Aesir, El Sausal Middle School (Salinas, CA)
  • Sharon Ball, Patterson High School (Baltimore, MD)
  • Kristina Bellamy , Johnny Oldman School (Hughes, AK)
  • Ramon Benavidez, Del Valle High School (El Paso, TX)
  • Dallas Bergstrom, Miller Career & Technology Center (Katy, TX)
  • Elizabeth Bieri, Holy Family Cristo Rey Catholic High School (Birmingham, AL)
  • Leo Clark, Newburg R-II School District (Newburg, MO)
  • Philip Clarke, Centennial High School (Gresham, OR)
  • Cameron Cooley, Memphis Academy of Science & Engineering (Memphis, TN)
  • Sarah Cooper, Southeast Career and Technical Academy (Las Vegas, NV)
  • Alan Daugherty, Melrose High School (Melrose, NM)
  • Robin Driver, Eisenhower High School (Yakima, WA)
  • Lauren Dudley, Chapman University (Orange, CA)
  • Tyson Edwards, Venture High School (Marriott-Slaterville, UT)
  • Kathleen Galau, Thunder Mountain High School (Juneau, AK)
  • Samuel Garson, Friday Harbor High School (Friday Harbor, WA)
  • Patricia Garvey, Gar-Field High School (Woodbridge, VA)
  • Albert Harrold, Strength and Honor Mentoring and Tutoring (Florissant, MO)
  • Meghan Hess Shamdasani, SouthTech Academy (Boynton Beach, FL)
  • Katye Howell, William B. Travis High School (Austin, TX)
  • Patricia Huntington, Farb Middle School (San Diego, CA)
  • Anthony Husemann, Nome Beltz High School (Nome, AK)
  • Reshawndra Hutchins-Trapp, Clayton County Schools (Jonesboro, GA)
  • Jeremy Jonas, Tucson High Magnet School (Tucson, AZ)
  • Stephanie Jones, Maynard H. Jackson-Jr. High School (Atlanta, GA)
  • Shelly Kennedy, Dekalb Middle School (Waterloo, IN)
  • Rick Lapworth, Felix Varela High School (Miami, FL)
  • Andrea LaRosa  Westside Middle School Academy (Danbury, CT)
  • Phebe Martinez Fuentes, Hanna Early College High School (Brownsville, TX)
  • Margarette Marturano, Seminole Ridge High School (Westlake, FL)
  • Erin Mayer, Casey Middle School (Boulder, CO)
  • Allyson McFalls, Blowing Rock Elementary School (Blowing Rock, NC)
  • Keri Meador, Central High School (Louisville, KY)
  • Amy Melby, Yuma High School (Yuma, CO)
  • Pradip Misra, Bagdad High School (Bagdad, AZ)
  • Lori Moore, Napaaqtugmiut School(Noatak, AK)
  • Susana Oliu, John Muir High School (Pasadena, CA)
  • Rosalyn Parson, Friendship Collegiate Academy (Washington, DC)
  • Brenda Perez-Goodrum, New Liberty Innovation High School (Salem, MA)
  • Eileen Rachelle Poserio, Frazer High School (Frazer, MT)
  • Robert Powell, Challenger Learning Center (Ferguson, MO)
  • Cecilie Prine, Lander Middle School (Lander, WY)
  • Nate Raynor, Mescalero Apache School (Mescalero, NM)
  • Jeanne Richardson, Graham Junior High School (Jacksboro, TX)
  • Keyla Soto Hidalgo, University High School (San Juan, PR)
  • Roger Spears, Goshen County School District No. 1 (Lingle, WY)
  • Kendra Swain, Alabama State University (Montgomery, AL)
  • Sharon Taylor, Glenn Levey Middle School (Southfield, MI)
  • Paul Timm, Lyons-Decatur Northeast Public Schools (Lyons, NE)
  • Yajaira Torres-De Jesus, Colegio Rosa Bell (Guaynabo, PR)
  • Joshua Truitt,  Russell Middle School (Athens, GA)
  • Jennifer Underwood, Iowa High School (Iowa, LA)
  • Ashland “Coby” Willis, Tucker Elementary School (Philadelphia, MS)
  • Robin Wilson, Emmett High School (Emmett, ID)
  • Dina Yarmus, EnvironMentors NCSE – Widener University Chapter (Chester, PA)
  • Sara Yeh, Ray Wiltsey Middle School (Ontario, CA)
  • Donna Youngblood, Gilmer High School (Gilmer, TX)

From the Blog

Melba’s students entered the inaugural New Mexico Governor's STEM Challenge and won as state champions.
As a Society Advocate in 2019-2020, Raj Rajnarayanan created a paid summer internship program.
Advocate Debbie Morgan and her students in a lab.