Intel International Science and Engineering Fair 2018 Grand Award Winners | Society for Science & the Public

Press Room

Previous Story:
Intel International Science and Engineering Fair 2018 Special Award Winners
Next Story:
Society for Science & the Public Awards $30,000 to Community-Driven STEM organizations

Intel International Science and Engineering Fair 2018 Grand Award Winners

May 18, 2018
Meghana Bollimpalli, Oliver Nicholls, and Dhruvik Parikh won the top awards at the Intel ISEF 2018.
Photo courtesy of Society for Science & the Public/Chris Ayers Photography

PITTSBURGH, PA – Society for Science & the Public, in partnership with the Intel Foundation, announced Grand Awards of the Intel ISEF 2018. Student winners are ninth through twelfth graders who earned the right to compete at Intel ISEF 2018 by winning a top prize at a local, regional, state, or national science fair.

For each Best of Category winner, a $1,000 grant will be given to the winners’ school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Gordon E. Moore Award

Gordon E. Moore Award $75,000

ROBO053 — Autonomous Window Cleaning Robot for Commercial High Rise Buildings

  • Oliver Nicholls, Barker College, New South Wales, Australia

Intel Foundation Young Scientist Award

Young Scientist Award of $50,000

CHEM025 — Green Synthesis of Phosphorous, Nitrogen Co-Doped Carbon Materials from Renewable Resources for Supercapacitor Applications via Microwave Assisted Technique

  • Meghana Bollimpalli, Little Rock Central High School, AR, United States of America

EGCH022 — A Novel Sol-Gel Derived SPEEK/Silicon Dioxide Composite Membrane for the Vanadium Redox Flow Battery

  • Dhruvik Parikh, Henry M. Jackson High School, WA, United States of America

Dudley R. Herschbach SIYSS Award

The SIYSS is a multi-disciplinary seminar highlighting some of the most remarkable achievements by young scientists from around the world.

BMED011 — Role of Telomerase in Vascular Function and Exploration of Mitochondrial Dynamics: A Novel Approach to Treatment of Vascular Dysfunction

  • Nabeel Quryshi, University School of Milwaukee, WI, United States of America

MATH006 — A Fine Classification of Second Minimal Odd Orbits

  • Muhammad Abdulla, West Shore Junior/Senior High School, FL, United States of America

European Union Contest for Young Scientists Award

Trip to the EU Contest.

BCHM038 — The Biochemical Interactions of Cardiac Ion-Blocking Agents and Optical Coherence Tomography in vivo for Cardiovascular Diseases

  • Rhea Malhotra, Moravian Academy, PA, United States of America

MATS052 — Novel Graphene Nanoplatelet Embedded Pigmentless Emulsions for Low Cost Paintable Capacitive Sensors and Supercapacitors

  • Daniel Kang, John F. Kennedy High School , NULL, Guam

Indo-U.S. Science & Technology Visit to India Award

In partnership with the Indo-U.S. Science and Technology Forum, Intel is pleased to award a scientific and cultural exchange visit to India. Winners will showcase their research projects at the National Fair of India – Initiative in Research and Innovation in Science (IRIS). In addition to the participation at IRIS, the students will receive an opportunity to visit research institutions and universities and interact with the key scientific leadership in India.

ANIM020T — Metformin as a Novel Neurogenic Method of Methylmercury Neurotoxicity Symptom Mitigation in Danio rerio as a Model for Human Fetuses

  • Anna Spektor, Nicolet High School, WI, United States of America
  • Ayman Isahaku, Nicolet High School, WI, United States of America

ENBM021 — Smartphone-Controlled Portable Phoropter Powered by Variable Focal Length Liquid Lens

  • Ronak Roy, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

ANIMAL SCIENCES

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

ANIM020T — Metformin as a Novel Neurogenic Method of Methylmercury Neurotoxicity Symptom Mitigation in Danio rerio as a Model for Human Fetuses

  • Anna Spektor, Nicolet High School, WI, United States of America
  • Ayman Isahaku, Nicolet High School, WI, United States of America

First Award of $3,000

ANIM020T — Metformin as a Novel Neurogenic Method of Methylmercury Neurotoxicity Symptom Mitigation in Danio rerio as a Model for Human Fetuses

  • Anna Spektor, Nicolet High School, WI, United States of America
  • Ayman Isahaku, Nicolet High School, WI, United States of America

ANIM050 — Acetylcholine and Nicotine Potentiate Currents in Cells Isolated from Sea Anemone Nematostella vectensis

  • Sarah Adamo, Smithtown High School West, NY, United States of America

Second Award of $1,500

ANIM011T — Who Is the Mice's King? Key Factors for Regulation of Social Hierarchy on C57BL/6 Mice

  • Jingru Zhang, High School Affiliated to Fudan University, China
  • Xieran Gu, Shanghai Foreign Language School, China
  • Yuhui Zhang, High School Affiliated to Shanghai Jiao Tong University, Shanghai, China

ANIM034 — Saving the Honey Bee from Varroa destructor Using RNA-Interference

  • Elizabeth Wamsley, Timber Ridge Scholars Academy, MO, United States of America

ANIM042T — A Method Combining Geographic Information Systems and Environmental DNA Reveals Hidden Populations of the Endangered Japanese Clouded Salamander, Hynobius nebulosus

  • Kota Tsuchida, Gifu Prefectural Gifu Senior High School, Gifu-Pref, Japan
  • Yuka Tsuzuku, Gifu Prefectural Gifu Senior High School, Gifu-Pref, Japan
  • Yusuke Sakai, Gifu Prefectural Gifu Senior High School, Gifu-Pref, Japan

ANIM044 — A Novel Approach to Increase Honey Bee Immune Response: The Effect of Amino Acid Supplementation on the Longevity of Nosema Infected Honeybees

  • Natalia Jacobson , Empire High School, AZ, United States of America

Third Award of $1,000

ANIM007 — Effect of Fragmentation, Isolation, and Bleaching on Coral Reef Fish Assemblages

  • Sonja Giardina, Hilo High School, HI, United States of America

ANIM014 — Evolution of Aphid Species due to Host Plant Preference

  • Kyohei Ikawa, Kosei Gakuen High School, Japan

ANIM016 — Environmentally-Friendly, Color-Infused, Structurally-Strengthened Silk Fibers from Feed-Induced Bombyx mori

  • Andrew Kim, College Park High School, TX, United States of America

ANIM023 — Isolation of Novel Epigenetic Insights in Heritable Fertility Trends via NGS-Driven Analysis of DNA Damage Response and piRNA Biogenesis Pathways

  • Evan Mizerak, Wachusett Regional High School, MA, United States of America

ANIM035T — Elucidating the Influence of Habitat Fragmentation, Urbanization, and Environmental Factors on the Inhibitory Ability of Antifungal Cutaneous Bacteria Found on the Eastern Redback Population

  • Julia Piccirillo-Stosser, Ossining High School, NY, United States of America
  • Kiara Taveras, Ossining High School, NY, United States of America
  • Sabrina Piccirillo-Stosser, Ossining High School, NY, United States of America

ANIM062T — Increasing the Honey Productivity of Stingless Bees (Tetragonula fuscobalteata) by Creating Pseudo Honey Pots

  • Boonyakorn Sonkhayan, Damrongratsongkroh School, Chiangrai, Thailand
  • Jitrada Chaichaompoo, Damrongratsongkroh School, Chiangrai, Thailand
  • Wirachad Sripoori, Damrongratsongkroh School, Chiangrai, Thailand

Fourth Award of $500

ANIM004T — Larvicidal Effect of Coffee (Coffea arabica cordoba-caracolillo) Against Mosquito (Aedes aegypti)

  • Adrian Villareal Castillo, Prepa UDEM Unidad San Pedro Universidad de Monterrey, Nuevo Leon, Mexico
  • David Hernandez Garza, Prepa UDEM Unidad San Pedro Universidad de Monterrey, Nuevo Leon, Mexico
  • Vanessa Salazar Balboa, Prepa UDEM Unidad San Pedro Universidad de Monterrey, Nuevo Leon, Mexico

ANIM017 — Can A Small Bird End Malnutrition? A Comparison of Coturnix japonica and Gallus gallus as Potential Sustainable Protein Sources for Developing Countries and Those Seeking a Quality Sustainable Source of Protein

  • Shannon Anderson , Anderson Christian Academy, TX, United States of America

ANIM018 — A Novel Approach to Substance Abuse Rehabilitation Using Transient Receptor Potential Channels and Insulin Signaling in C. elegans

  • Sindhuja Uppuluri, Westwood High School, TX, United States of America

ANIM026T — Galaxy Nest: A Study on the Nesting Behaviors of Asian Weaver Ants

  • Muhua Yang, St. Joseph's College, China, Hong Kong Special Administrative Region
  • Ruo Yan Elysia Ye, Chinese International School, China, Hong Kong Special Administrative Region

ANIM028 — Effects of Known Endocrine Disruptor Pyriproxyfen Compared to Suspected Endocrine Disruptors Bisphenol-A (BPA) and Bisphenol-S (BPS) on Blaptica dubia Roaches

  • Casey Wyrwas, Baker High School, MT, United States of America

ANIM036 — Analyzing the Role of Intralipid and Epinephrine in the Treatment of Bupivacaine-Induced Toxicity in Daphnia magna

  • Nicholas Lin, Westfield High School, VA, United States of America

ANIM048 — Acoustic Signatures: A Novel Tool to Detect Muscle Myopathy

  • Divya Srinivasan, Johns Creek High School, GA, United States of America

ANIM049 — Determining the Availability of Pollen Sources for Honeybees on Deciduous Fruit Farms in Summer

  • Gabriele Gess, St. Cyprian's School, Western Cape, South Africa

BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

BEHA015 — The Language of Facial Expressions: A Neuroimaging Study on How a Smile Is Generated and Perceived by Another Person

  • Amy Shteyman, John L. Miller Great Neck North High School, NY, United States of America

First Award of $3,000

BEHA015 — The Language of Facial Expressions: A Neuroimaging Study on How a Smile Is Generated and Perceived by Another Person

  • Amy Shteyman, John L. Miller Great Neck North High School, NY, United States of America

BEHA052 — FacePrint: A Novel, Differential Diagnostic and Monitoring Tool for Parkinson's Disease, Essential Tremor, and Atypical Parkinsonism Using Facial Behavioral Biomarkers and Dynamic Video Footage Tracking with Machine Learning

  • Erin Smith, Shawnee Mission West High School, KS, United States of America

Second Award of $1,500

BEHA005 — Social Skills in Adolescents Who Use Cochlear Implants

  • Megan Cantwell, Veritas Academy, TX, United States of America

BEHA020 — Diagnostic Test for Dyslexia, Year Three

  • Ainsley McDonald-Boyer, Azle High School, TX, United States of America

BEHA043 — Treating Parkinsonian Neurodegeneration in Diabetic, Paraquat-exposed Drosophila by Increasing Caffeine Intake

  • Ephraim Oyetunji, American Heritage School, FL, United States of America

Third Award of $1,000

BEHA002 — KeMotions: Keys to Emotional Cues, Year Two

  • Sapna Patel, Oviedo High School, FL, United States of America

BEHA010T — A Device that Regulates Auditory Hypersensitivity for Autistic Children Using Specialized Sounds

  • Hoor Al Amawi, Jubilee School, Jordan
  • Mohammad Al Masri, Jubilee School, Jordan

BEHA025 — Drawit

  • Dania Almubiden, Modern Systems School, Amman, Jordan

BEHA031T — The Petroglyphs Attribute in Pre-Columbian of Caldera

  • Liz Yanguez Franco, Instituto David, Chiriqui, Panama
  • Luz Yanguez Franco, Instituto David, Chiriqui, Panama

BEHA033 — Improving Communication for the Visually Impaired through an Innovative Arabic Writing System

  • Taala Aboalnaja, Third Intermediate School in Dhahran, Saudi Arabia

Fourth Award of $500

BEHA007 — A Rapid Prediction Method for Epileptic Seizures Using Machine Learning Algorithms

  • Suraj Modi, Mountain View High School, GA, United States of America

BEHA013T — The Effect of Altering Drosophila Gut Microbiota On Mate Choice, Immunity, Memory, and Aggression

  • Natalia Murillo, Pascack Hills High School, NJ, United States of America
  • Rebecca Volkov, Pascack Hills High School, NJ, United States of America

BEHA014 — Reducing Test Anxiety to Increase Academic Performance Through Novel Breathing Techniques and Digital Visualization

  • Rhitishah Yuva Raju, Mira Loma High School, CA, United States of America

BEHA047 — Combatting Familial Alzheimer's Disease by Comparing Calcium Retention of Mutated Presenilin Genes and Assessing the Restorative Potential of Parathyroid Hormone in a Caenorhabditis elegans Model

  • Amber Bhutta, American Heritage School, FL, United States of America

BEHA048T — Improving Facial Expression Recognition in Parkinson's Disease Using Meditation

  • Ben Weiss, Kalaheo High School, HI, United States of America
  • Kaitlynn Weiss, Kalaheo High School, HI, United States of America

BEHA060 — An Interactive Design of an Upper Limb Motor Relearning Method for Neurological Injuries with Tangible Robotic Companionship and Emotion Assessment

  • Mustafa Muhyi, Las Cruces High School, NM, United States of America

BIOCHEMISTRY

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

BCHM038 — The Biochemical Interactions of Cardiac Ion-Blocking Agents and Optical Coherence Tomography in vivo for Cardiovascular Diseases

  • Rhea Malhotra, Moravian Academy, PA, United States of America

First Award of $3,000

BCHM038 — The Biochemical Interactions of Cardiac Ion-Blocking Agents and Optical Coherence Tomography in vivo for Cardiovascular Diseases

  • Rhea Malhotra, Moravian Academy, PA, United States of America

Second Award of $1,500

BCHM006 — Effective Evasion of Chemotherapeutic Resistance by Functionalized Viral Capsid QB

  • Sangita Vasikaran, Texas Academy of Mathematics and Science, TX, United States of America

BCHM040 — Allosteric Inhibition of the Carbonic Anhydrase IX for Anticancer Applications

  • Nandini Naidu, Valley Catholic High School, OR, United States of America

Third Award of $1,000

BCHM003 — Novel Replication Fork Protection Factor

  • Karina Zadorozhny, První české gymnázium v Karlových Varech, Karlovy Vary, Czech Republic

BCHM024 — Uncovering the Hidden Defense Mechanisms of Flaviviruses

  • Jacqueline Liu, Urbana High School, MD, United States of America

BCHM027 — The Effect of Nonassociative Learning on Oxidative Stress in Caenorhabditis elegans: A Potential Application for Alzheimer's Disease Research

  • Gillian Patton, Spring Valley High School, SC, United States of America

BCHM037T — Novel Bacteriophage Lysin: A Solution for Antibiotic Resistant Staphylococcus aureus Infection in Vietnam

  • Thi Minh Hue Pham, Tran Phu Gifted High School, Viet Nam
  • Tuyet Quynh Anh Le, Tran Phu Gifted High School, Viet Nam

Fourth Award of $500

BCHM016 — The Role of Autotaxin-LPA-LPP3 Axis in Ischemic Stroke

  • Grace Sun, Caddo Parish Magnet High School, LA, United States of America

BCHM018 — The Effect of Ocean Acidification on Native Oyster Reproduction and Larval Development

  • Anna Mattson, Tillamook High School, OR, United States of America

BCHM030 — Cancer is MAD(2L2); Regulation of Rev7 on Survival and Chemoresistance in Multiple Myeloma

  • Jordan Levett, Herzliah High School, Quebec, Canada

BCHM031 — Cell Surface Engineering of Glycosaminoglycan Mimetics for Targeting Parkinson's Disease

  • Vicky Qianqian Qu, Raffles Institution, Singapore, Singapore

BCHM036 — Buffalo vs. Beef: Analyzing Lipid Content in Search of Potential Health Benefits (Phase II)

  • Elsie DuBray, Timber Lake High School, SD, United States of America

BIOMEDICAL AND HEALTH SCIENCES

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

BMED011 — Role of Telomerase in Vascular Function and Exploration of Mitochondrial Dynamics: A Novel Approach to Treatment of Vascular Dysfunction

  • Nabeel Quryshi, University School of Milwaukee, WI, United States of America

First Award of $3,000

BMED010 — East Indian Sandalwood Oil (EISO) as a Therapeutic Target for Disease: A Study of TRPM7 Ion Channels (Year IV)

  • Nia Clements, Keystone School, TX, United States of America

BMED011 — Role of Telomerase in Vascular Function and Exploration of Mitochondrial Dynamics: A Novel Approach to Treatment of Vascular Dysfunction

  • Nabeel Quryshi, University School of Milwaukee, WI, United States of America

Second Award of $1,500

BMED037 — A Microbiome Approach to Treat Galactosemia, a Life-Threatening Disorder

  • Philippe Hansen-Estruch, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

BMED046 — Optimization of Lipid-Coated Mesoporous Silica Nanoparticles for Cancer Immunotherapy

  • Lien Tang, Manzano High School, NM, United States of America

BMED060 — An Affordable, Autonomous, AI-Enhanced Microscope to Enable Efficient Diagnosis of Parasitic Infection in Developing Countries

  • Alice Martynova, Los Gatos High School, CA, United States of America

BMED072T — Using C# Programming Language to Create a Ready to Use Therapeutic Food (Rutf) Aimed at Addressing the Nutritional Needs of the Undernourished in Kenya

  • Aleena Saji, Shree Cutchi Leva Patel Samaj School, Nairobi, Kenya
  • Atiya Kuwehan, Shree Cutchi Leva Patel Samaj School, Nairobi, Kenya

Third Award of $1,000

BMED003 — Discovery of Blood-Brain Barrier Disruption Regional Variability and Neuronal and Glial Uptake of Fibrinogen in Multiple System Atrophy Using a Novel Color Deconvolution Algorithm

  • Devanik Biswas, Stanton College Preparatory School, FL, United States of America

BMED009 — Identification of Novel Drivers of Insulin Resistance and Type 2 Diabetes in the Skeletal Muscle Tissue of Non-Obese Individuals Using a Multi-Omics Approach

  • Adithya Mummidi, Keystone School, TX, United States of America

BMED014 — Efficiency of a Novel Nano-Cardiac Device for Atherectomy of Coronary Artery Occlusion

  • Ethan Levy, Dr. Michael M. Krop Senior High School, FL, United States of America

BMED031 — Dihydrotanshinone: A Pan-Therapeutic Treatment for Chemoresistance in Cancer

  • Varun Kumar, Bergen County Academies, NJ, United States of America

BMED047 — The Protease Inhibiting Effects of Almonds

  • Caitlin Roberts, The Friends' School, Australia

BMED067T — Near Infrared Light Photobiomodulation and C. longa Mitigates the Neurological Effects of Mutant Amyloid Beta Precursor Protein Pathway in D. melanogaster

  • Hoang Le, Western High School, FL, United States of America
  • Laura Allen, Western High School, FL, United States of America

BMED071 — An In-Depth Patch Clamp Study of HCN2 Channels: Cyclic AMP- A Possible Novel Therapy for the Treatment for the Suppression of the Ih Current by Dexmedetomidine

  • Perisa Ashar, Maggie L. Walker Governor's School, VA, United States of America

Fourth Award of $500

BMED006 — Effectiveness of 3D vs. 2D in vitro Well Treatments

  • Lillian Zobel, Satellite High School, FL, United States of America

BMED008 — Protective Effects of Natural Products Like Curcumin and Centella asiatica Against Amyloid Beta Induced Mitochondrial Dysfunction in Ocular Manifestations of Alzheimer's Disease

  • Himanshi Verma, Eastside High School, FL, United States of America

BMED024 — The Role of Carbohydrate Sulfotransferase 11 on Epithelial-to-Mesenchymal Transition in Lung Cancer Cells

  • I-An Chiu, Taipei First Girls High School, Taiwan

BMED027 — More than Skin Deep: Deciphering the Role of Bartonella henselae Infection in Melanoma Metastasis, (Phase Two)

  • Cole Maxwell, Breck School, MN, United States of America

BMED034 — Establishment and Characterization of Topotecan Resistant NCI-H460/TPT10 Cells

  • Kimberly Lu, William A. Shine Great Neck South High School, NY, United States of America

BMED044T — Identifying Alzheimer's-Associated Proteins as Substrates of a Novel Protein Quality Control Pathway

  • Christopher Bi, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America
  • Karthik Budharaju, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

BMED063 — A Novel Pediatric Cancer Therapy Targeting Epigenetics and Neuroblastoma Differentiation

  • Colette Benko, St. Mary's High School, Alberta, Canada

BMED069 — EEG Coherence as a Marker for Alzheimer's Dementia

  • Crystal Radinski, Rundle College, AB, Canada

BMED070T — Novel Strategies for Detecting and Treating Podocyte Injury in Diabetic Nephropathy

  • Evelyn Bodoni, Cherry Creek High School, CO, United States of America
  • Nicole Hankovszky, Cherry Creek High School, CO, United States of America

BIOMEDICAL ENGINEERING

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

ENBM021 — Smartphone-Controlled Portable Phoropter Powered by Variable Focal Length Liquid Lens

  • Ronak Roy, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

First Award of $3,000

ENBM014 — 3D Printable Prosthetic Foot

  • Everett Kroll, Stillwater Area High School, MN, United States of America

ENBM021 — Smartphone-Controlled Portable Phoropter Powered by Variable Focal Length Liquid Lens

  • Ronak Roy, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

Second Award of $1,500

ENBM010 — Solar Powered Decontaminator Design and Testing

  • Alyssa Keirn, Rocky Mountain High School, CO, United States of America

ENBM034 — Development of Decellularized Peppermint Leaf Functionalized Biomimetic Scaffolds for Cardiac Tissue Engineering: An Investigation of Physico-Chemical and Mechanical Properties

  • Sarah Broas, Putnam Valley High School, NY, United States of America

ENBM056 — W.I.N.I.T.S. (Wireless Interconnected Non-Invasive Triage System)

  • Danish Mahmood, London Central Secondary School, Ontario, Canada

ENBM076 — A Low Cost, Closed Loop Insulin Pump for Better Management of Types 1 and 2 Diabetes Mellitus

  • Anna Quinlan, Menlo-Atherton High School, CA, United States of America

Third Award of $1,000

ENBM004 — Rotating Electric Spark: Innovative Medical Device

  • Valeriia Lebedeva, Gymnasium #5 of Korolyov, Moscow Region, Russian Federation

ENBM022 — Non-Invasive, Low-Cost Detection of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) via Smartphone Breath Analysis

  • Hiba Hussain, Greenwich High School, CT, United States of America

ENBM026 — The Peru-Ready Method for Optimizing Bioavailable Iron in Water to Reduce Anemia Caused by Iron Deficiency in the Highlands of Peru

  • James Verheyden, Bend Science Station, OR, United States of America

ENBM046T — Microfluidic Chips for Detection of Lung, Breast and Prostate Cancer

  • Berna Akdeniz, Izmir Ozel Ege Lisesi, Bornova, Turkey
  • Leyla Al Masoud, Izmir Ozel Ege Lisesi, Bornova, Turkey

ENBM065 — Prostate Cancer Diagnostic Device: The Application of Multiplex Lateral Flow Immunoassay for the Detection of Prostate Specific Antigen (PSA)

  • Shehbeel Arif, Central High School, PA, United States of America

ENBM071 — Unfolding the Mysteries of vWF: Experimental vs. Computation Studies of vWF's A2 Domain

  • Prathysha Kothare, Parkland High School, PA, United States of America

Fourth Award of $500

ENBM017 — Design and Mechanical Analysis of a Promising Hip Prosthesis Using Quaternions

  • Rei Landsberger, Palos Verdes Peninsula High School, CA, United States of America

ENBM025 — Automatic Contouring Methods for Adaptive Radiotherapy in Cancer Patients Using Artificial Intelligence and a Virtual Mobile Robotic Assistant

  • David Lyons, Hawken School, OH, United States of America

ENBM032T — SmartRate: A Machine Learning Approach to Predicting Cardiac Arrest

  • Nikhil Sundrani, University High School, CA, United States of America
  • Sameer Sundrani, University High School, CA, United States of America

ENBM040 — A Novel Approach to Diagnosing Zika: The Use of Silk Fibroin and 2D Paper Networks to Create a Temperature-Independent, Affordable Paper Test Strip

  • Ashlynn Gallagher, W.F. West High School, WA, United States of America

ENBM048 — Smart Heart: A Portable Early Diagnostics System for Myocardial Infarction Events Utilizing Generative Machine Learning Algorithms

  • Abhinav Gundrala, Olympia High School, WA, United States of America

ENBM057 — A Novel Computational Solution to Advance Ferromagnetic NanoTherapy to Cure Cancer

  • Tasnia Nabil, Vincent Massey Secondary School, Ontario, Canada

ENBM070 — Engineering and Evaluation of 3D Printed and Bioprinted Novel Photocuring Polymer Composite Scaffolds for Bone Tissue Regeneration

  • Nipun Jayatissa, Maumee Valley Country Day School, OH, United States of America

ENBM072 — An Electronic Device with an Integrated Mobile App for Early Detection of Cardiovascular Diseases: A Low-Cost, Easy-To-Use, Non-Invasive Device and Comprehensive, Multi-Parametric Smartphone App

  • Shelly Goel, School of Science and Engineering at Yvonne A Ewell Townview Magnet Center, TX, United States of America

CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

CELL033 — Exploring Posterior Growth in D. rerio Using a Live Cell Cycle Biosensor

  • Ella Feiner, Horace Mann School, NY, United States of America

First Award of $3,000

CELL033 — Exploring Posterior Growth in D. rerio Using a Live Cell Cycle Biosensor

  • Ella Feiner, Horace Mann School, NY, United States of America

Second Award of $1,500

CELL007 — Characterization of Assembly-Activating Protein in Adeno-Associated Virus Capsid Assembly

  • Lauren Li, Westview High School, OR, United States of America

CELL014 — TrkC Identifies a Putative Mechanoreceptor that Specifically Innervates Taste Papillae

  • Madison Sneve, duPont Manual High School, KY, United States of America

Third Award of $1,000

CELL017 — SOX and MALAT1: Understanding the Progression of Breast Cancer Metastasis

  • Shruthi Shekar, Jericho High School, NY, United States of America

CELL032 — A Two Year Study to Initiate and Characterize a Cell Culture of the Native Pollinator Bombus impatiens: Applications in Entomology, Agriculture, and Nosema Research

  • Olivia Kline, Camdenton High School, MO, United States of America

CELL034 — Regulation of Endothelial Cell-Specific Molecule 1 (Esm-1)- Implications in Diabetes and Cancer

  • Arvind Muruganantham, American High School, CA, United States of America

CELL036 — An Investigation into the Current Use of Caffeine as a Migraine Treatment and Its Effects on Spreading Depolarizations: A Second Year Study and the Introduction of a Novel Therapy

  • Russell Ludwigsen, Early College Academy, NM, United States of America

Fourth Award of $500

CELL010T — Assessing the Impacts of CRISPR Editing on Protein Expression; Utilizing dCas9 as a Potential Roadblock to DNA Transcription

  • Kshitij Sachan, Plano East Senior High School, TX, United States of America
  • Yesh Doctor, Plano East Senior High School, TX, United States of America

CELL016 — The Functional Requirement of Aquaporin1a1 in Zebrafish Vascular Development

  • Merrina Lan, Ames High School, IA, United States of America

CELL023T — The Cilium and Centrosome Associated Protein CCDC11 Is Required for Cytokinesis via Midbody Recruitment of the ESCRT-III Membrane Scission Complex

  • Arooba Ahmed, Half Hollow Hills High School East, NY, United States of America
  • Jiachen Lee, Half Hollow Hills High School East, NY, United States of America
  • Jillian Parker, Half Hollow Hills High School West, NY, United States of America

CELL037 — Use of a Novel Peptide-Based Assay to Determine Potential Risk of Reaction to Lupine for Peanut Allergic Patients

  • Simon Peck, Fox Lane High School, NY, United States of America

CELL042 — A Novel Method of Constructing Short Synthetic Promoters Using Random Transcription Factor Binding Site Combinations

  • Adit Gupta, Westview High School, OR, United States of America

CHEMISTRY

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

CHEM025 — Green Synthesis of Phosphorous, Nitrogen Co-Doped Carbon Materials from Renewable Resources for Supercapacitor Applications via Microwave Assisted Technique

  • Meghana Bollimpalli, Little Rock Central High School, AR, United States of America

First Award of $3,000

CHEM025 — Green Synthesis of Phosphorous, Nitrogen Co-Doped Carbon Materials from Renewable Resources for Supercapacitor Applications via Microwave Assisted Technique

  • Meghana Bollimpalli, Little Rock Central High School, AR, United States of America

CHEM049T — Use of Electrochemical Advanced Oxidation Processes for Novel Treatment of Sludge and Wastewater

  • Bryan Lim , Hwa Chong Institution, Singapore, Singapore
  • Dominic Wei Ting Yap, Hwa Chong Institution, Singapore, Singapore
  • Shawn Lim , Hwa Chong Institution, Singapore, Singapore

Second Award of $1,500

CHEM004 — An Investigation into the Removal of Microplastics from Water Using Ferrofluids

  • Fionn Ferreira, Schull Community College, Co. Cork, Ireland

CHEM035T — New Approach to the Synthesis of the Functionalized Fluoroalkenes' New Perspective Types of Medicines

  • Anastasiia Andrianova, Moscow South-Eastern School Named After V.I. Chuikov, Russian Federation
  • Yulia Maslova, Moscow South-Eastern School Named After V.I. Chuikov, Russian Federation

CHEM057 — A New Route to Next-Generation Spin Based Devices for Quantum Information Processing: Optically Active Fully Organic Room Temperature Ferromagnetic Semiconductors

  • Arnob Das, Jesuit High School, OR, United States of America

CHEM058 — Synthesis and Antiproliferative Properties of Tryptamine Derivatives

  • Irina Belousova, Moscow South-Eastern School Named After V.I. Chuikov, Russian Federation

Third Award of $1,000

CHEM020T — Tree Plaster - Using of Polymers as a Drugs Release Media to Cure Wood Decay Fungi

  • Po Ying Yip, Shun Tak Fraternal Association Yung Yau College, China, Hong Kong Special Administrative Region
  • Pui Lam Queenie Choi, Shun Tak Fraternal Association Yung Yau College, China, Hong Kong Special Administrative Region
  • Yuet Ting Wong, Shun Tak Fraternal Association Yung Yau College, China, Hong Kong Special Administrative Region

CHEM022 — Molecular Sensor Using Aptamers in Precision Ellipsometry

  • Jin Wen Kee, National Junior College, Singapore, Singapore

CHEM028 — Benzodiazepine Detection in Alcoholic Beverages

  • Isabela Dadda dos Reis, Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia do Rio Grande do Sul (IFRS) - Campus Osório, Rio Grande do Sul, Brazil

CHEM029 — Synthesis and Separation of Chiral Compounds in the Preparation of a PET Radiotracer Targeting Synaptic Vesicle Glycoprotein 2A

  • Maya Geradi, Wilbur Cross High School, CT, United States of America

CHEM036 — Predicting the Hazardous Qualities of Compounds Based on NFPA 704 Labels Using Deep Learning for QSAR/QSPR Modeling

  • Hashim Almutairi, Dar Althikr Private School, Mecca, Saudi Arabia

Fourth Award of $500

CHEM019 — Computational Predictions in the Design of Affinity-Based Drug Delivery

  • Alison Xin, Hathaway Brown School, OH, United States of America

CHEM024T — Design New Exciplex-forming Systems for OLEDs Application

  • Jie-Jhu Jhang, Taipei First Girls High School, Chinese Taipei
  • Jie-Lan Jhang, Taipei First Girls High School, Chinese Taipei

CHEM047 — Cutting off Cancer: Design, Analysis, and Synthesis of Novel Vascular Disrupting Agents

  • Brendon Choy, Hunter College High School, NY, United States of America

CHEM051 — Novel Sustainable Process for Synthesis of Acetylsalicylic Acid: Application to Opioid Epidemic and CO2 Emissions

  • Akshaj Mishra, Signature School, IN, United States of America

CHEM052 — Multifunctional, Hybrid Electrocatalityc Systems Active Towards Electroreduction of Oxygen

  • Maciej Solnicki, II Liceum Ogolnoksztalcace z Oddzialami Dwujezycznymi im. Stefana Batorego, Masovian Voivodeship, Poland

CHEM063 — Synthesis of a Bifunctional Metal (Fe, Ni, Co) Phthalocyanine/Tin (IV) Oxide/Carbon Nanotube Electrocatalyst for the Aqueous CO2 Reduction to Carbon Monoxide and Formate at Different Potentials Respectively

  • Jessica Cohen, Spackenkill High School, NY, United States of America

CHEM067 — Lord Kelvin's Thunderstorm: Improving Power Generation with Ionic Solutions

  • Benjamin DeVries, Woods Cross High School, UT, United States of America

COMPUTATIONAL BIOLOGY AND BIOINFORMATICS

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

CBIO020 — MiRNet: A Novel in silico Network-Based Approach to miRNA Drug Target Identification for Next Generation Drug Discovery

  • Marissa Sumathipala, Broad Run High School, VA, United States of America

First Award of $3,000

CBIO020 — MiRNet: A Novel in silico Network-Based Approach to miRNA Drug Target Identification for Next Generation Drug Discovery

  • Marissa Sumathipala, Broad Run High School, VA, United States of America

Second Award of $1,500

CBIO029 — Early-Onset Schizophrenia Detection via Novel Diffusion Tensor Machine Learning of Cingulate-Orbitofrontal Tractography

  • Utkarsh Tandon, Cupertino High School, CA, United States of America

CBIO031 — A Scalable and Freely Accessible Machine Learning Based Application for the Early Detection of Dyslexia

  • Isha Puri, Horace Greeley High School, NY, United States of America

Third Award of $1,000

CBIO011 — Designing a Reinforcement Learning Controller for Insulin Delivery in an Artificial Pancreas

  • Mark Raj, duPont Manual High School, KY, United States of America

CBIO016 — GlioVision: A Platform for the Automatic Assessment of Glioblastoma Tumor Features, Molecular Identity, and Gene Methylation from Histopathological Images Using Deep Learning

  • Kavya Kopparapu, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

CBIO033 — Illuminating Gene Dysregulation in Cancer: Deep Learning Identification of Disrupted Transcription Factor Binding Sites

  • Bryan Chiang, Lynbrook High School, CA, United States of America

Fourth Award of $500

CBIO002 — Botanical Biomimicry: Using Genetic Algorithms and Plant Phyllotaxy to Determine Optimum-Efficiency Solar Arrays

  • John Ostermueller, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, AR, United States of America

CBIO019T — New Structure and Energy Cycles of Kinesin Dimers Walking on Microtubules Revealed from Molecular Simulations

  • Alicia Pan, James Madison High School, VA, United States of America
  • Allen Pan, James Madison High School, VA, United States of America

CBIO024T — Experimental External Neural Pathway for Motion in Stroke Victims

  • Caitlin van Zyl, McIntosh High School, GA, United States of America
  • Jacqueline van Zyl, McIntosh High School, GA, United States of America

CBIO036 — A Machine Learning Method for Selection of Genetic Variants and Prediction of Type 2 Diabetes Mellitus Using Next-Generation Sequencing Data

  • Luann Jung, Manhattan High School, KS, United States of America

EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCES

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

EAEV034 — Stop the Flame in Its Infancy! Multivariable Early-Warning System for Low-Cost Prevention of Wildfire Proliferation

  • Vasily Tremsin, Campolindo High School, CA, United States of America

First Award of $3,000

EAEV034 — Stop the Flame in Its Infancy! Multivariable Early-Warning System for Low-Cost Prevention of Wildfire Proliferation

  • Vasily Tremsin, Campolindo High School, CA, United States of America

EAEV054 — Predicting Food Shortages in Africa from Satellite Imagery

  • Lillian Petersen, Los Alamos High School, NM, United States of America

Second Award of $1,500

EAEV032 — Radiochemistry and AI: Development of a Targeted Emergency Response and Recovery System Using ML Algorithms for Use After a Nuclear Event

  • Anushka Nair, Lake Oswego High School, OR, United States of America

EAEV033 — Next Generation Morphological and Molecular Analysis of the Toxicity of Pharmaceutical-Derived Aquatic Contaminants (PPCPs)

  • Ronit Jain, Interlake High School, WA, United States of America

EAEV044 — Carbon Capture Using Solid Sorbents. Amine-tethered Polystyrene and Ppolyacrylic Polymers for CO2 Adsorption

  • Glenn Grimmett, American Heritage School of Boca Delray, FL, United States of America

EAEV073T — "FloBot": A Mobile Portable and Floating Real Time Data Acquisition Device for Lake Water Quality Monitoring and Mapping

  • Pranav Shikarpur, Bangalore International Academy (NSV), Karnataka, India
  • Siddharth Viswanath, Bangalore International Academy (NSV), Karnataka, India

Third Award of $1,000

EAEV022 — Multiple Time-Step Predictive Models for Hurricanes in the North Atlantic Basin Based on Machine Learning Algorithms

  • Aneesh Gupta, Oregon Episcopal School, OR, United States of America

EAEV027 — Sinkhole Detection Using Wireless Sensor Networks and Structural Health Monitoring

  • Sophia Wang, Amity Regional High School, CT, United States of America

EAEV031 — Microplastics, Macro Problem: A Novel Technique to Remove Microplastics from Water Using a Modified Electrostatic Filter

  • Melanie Quan, Las Lomas High School, CA, United States of America

EAEV056 — Combating Hepatocellular Carcinoma in the Developing World: A Novel Discovery of the Fungicidal Potential of Bicarbonate Solutions Against Aspergillus flavus

  • Evan Collins, Ridgeview High School, FL, United States of America

EAEV069 — The Dark Side of Light: The Potential Impact of Artificial Light on Libellulid Feeding Behavior and Activity

  • Hannah Rogers, Camdenton High School, MO, United States of America

EAEV077T — Biosorption of Manganese Mine Effluents Using Crude Chitin from Shell Wastes of Philippine Bivalves

  • Elaine Nicole Saquin, Iloilo National High School, Philippines
  • Randy Molejona Jr., Iloilo National High School, Philippines

EAEV084 — Adsorption of Nitrophenols (NPhs) Using N-Doped Carbonaceous Material

  • Anusha Bhattacharyya, Little Rock Central High School, AR, United States of America

Fourth Award of $500

EAEV009 — The Lethal Effects of Hexafluoropropylene Oxide Dimer Acid on Daphnia magna

  • Emmily Mobley, Stuart W. Cramer High School, NC, United States of America

EAEV015T — Using 3D Drone-based Digital Models to Investigate the Fluvial Geomorphology of an Eroding Arroyo

  • Kathryn Kummel, William J. Palmer High School, CO, United States of America
  • Michelle Kummel, William J. Palmer High School, CO, United States of America

EAEV023 — Analyzing Water Quality in Local Watersheds Through Water Chemistry and Macroinvertebrates

  • Ethan Jean, Cookeville High School, TN, United States of America

EAEV026 — Spray and Stick: A Novel Agent for Pesticide Adhesion

  • Jacob Wu, The Lawrenceville School, NJ, United States of America

EAEV028T — Water Retaining Characteristics of Pomelo albedo to Combat Water Crisis

  • Kai Wern Wong, Heng Ee High School, Penang, Malaysia
  • Raymond Chow, Heng Ee High School, Penang, Malaysia
  • Yew Siang Ku, Heng Ee High School, Penang, Malaysia

EAEV045 — Machine Learning Algorithms for Satellite Remote Sensing of Ocean Color in Coastal Waters

  • Marvin Li, James M. Bennett High School, MD, United States of America

EAEV046 — Satellite Modeling of Wildfire Susceptibility in California by Using Artificial Neural Networking

  • Anthony Weng, Terre Haute South Vigo High School, IN, United States of America

EAEV055 — Insights into the Effects of Tropical Disturbances Hurricane Irma and Invest 92L on the Dynamics of the Phytoplankton Community of the Estero Bay Estuary

  • Mark Leone, Canterbury School, FL, United States of America

EAEV058 — A Destructive Invader: How Rising Atmospheric CO2 Is Aiding Noctiluca scintillans in Taking Over Tropical Oceans

  • Alexandria Ang, Bronx High School of Science, NY, United States of America

EMBEDDED SYSTEMS

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

EBED050T — EyeMove: Using Electrooculography to Provide Mobility for the Disabled

  • Burzin Balsara, Plano Senior High School, TX, United States of America
  • Malav Shah, Plano Senior High School, TX, United States of America

First Award of $3,000

EBED020 — Developing a Facial Shaving Device for People with Limited Hand Dexterity

  • Aaron Hannon, St. Muredach's College, Connacht, Ireland

EBED050T — EyeMove: Using Electrooculography to Provide Mobility for the Disabled

  • Burzin Balsara, Plano Senior High School, TX, United States of America
  • Malav Shah, Plano Senior High School, TX, United States of America

Second Award of $1,500

EBED004 — Infrared-Laser Computer Control

  • Lukas Nullmeier, Salier-Gymnasium, Germany

EBED044T — LabTrak: A Micro-Telemetry Device for Modeling Mice Behavior

  • Anil Tolwani, American High School, CA, United States of America
  • Rohan Arora, American High School, CA, United States of America
  • Venkat Krishnan, American High School, CA, United States of America

EBED052 — DIMOS: A Novel Low-Power, Fast Response Logic Gate Architecture

  • Swagat Bhattacharyya, Morgantown High School, WV, United States of America

Third Award of $1,000

EBED013 — Development of a Multidimensional Atmospheric Sensing Platform

  • Ryan Westcott, Oregon Episcopal School, OR, United States of America

EBED021 — Autonomous Liquid Dispenser

  • Gabriel Gelli Checchinato, Colegio Ser, Sao Paulo, Brazil

EBED023 — Aware of Air: Measuring Local Air Quality Using Portable Arduino-based Sensors

  • Nikhil Devanathan, Kennewick High School, WA, United States of America

EBED039 — Developing a Tactile Depth Map for the Blind

  • Tyler Delargy, Bangor High School, ME, United States of America

EBED043 — Drip - A Precision Irrigation System for Developing Nations

  • Waleed Sawan, Oakridge Secondary School, Ontario, Canada

Fourth Award of $500

EBED005 — Read4me: Using the Internet of Things and Machine Learning to Enable Blind People to Read Paper Books

  • Tarek Aloui, Pioneer School of Gabes Tunisia, Gabes, Tunisia

EBED011 — Design of Blind E-Reader with Conjugate Cam Group Based on Binary Principle

  • Zizhuo Wang, Shanghai Experimental School, China

EBED012 — Electroencephalogram (EEG) Sensor and Subsequent Analysis System Optimization for Objective and Point-of-Care Concussion Diagnosis

  • Paritosh Suri, Plano West Senior High School, TX, United States of America

EBED036 — A Portable Android Based Detection System of Prevalent Chronic Respiratory Illnesses

  • Sathvik Nallamalli, Olympia High School, WA, United States of America

EBED042T — Smart Walking Stick for Blind: The "Golden i"

  • Kavindra Wijayawardana, St. Anthony's College, Central Province, Sri Lanka
  • Gajindu Bandara, St. Anthony's College, Central Province, Sri Lanka

EBED055 — Ferrotilt - A New High Accuracy Tilt Measurement Sensor

  • Aron Molnar, Szechenyi Istvan Technical Secondary School of Szekesfehervar, NULL, Hungary

ENERGY: CHEMICAL

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

EGCH022 — A Novel Sol-Gel Derived SPEEK/Silicon Dioxide Composite Membrane for the Vanadium Redox Flow Battery

  • Dhruvik Parikh, Henry M. Jackson High School, WA, United States of America

First Award of $3,000

EGCH022 — A Novel Sol-Gel Derived SPEEK/Silicon Dioxide Composite Membrane for the Vanadium Redox Flow Battery

  • Dhruvik Parikh, Henry M. Jackson High School, WA, United States of America

Second Award of $1,500

EGCH006 — Long Life High Energy Density K+/FSI- Dual-ion Battery with Corncob/Graphite Mixture as Cathode and Soft Carbon as Anode

  • Kairui Lin, QuanZhou No.5 High School, Fujian, China

EGCH008 — Genetic Engineering Yeast to Produce Lipid Based Biofuel for the Future

  • Remi Labeille, Midway High School, TX, United States of America

Third Award of $1,000

EGCH015 — Research on the Conversion of Waste Straws into High-Octane Gasoline

  • Ziqi Pan, Beijing No. 4 High School, Beijing, China

EGCH019 — Sulfur-Deplete Cultivation of C. reinhardtii: A Novel Approach to Increasing the Cost-Efficiency of Green Hydrogen Fuel Production

  • Alexander Walker, Patrick F. Taylor Science & Technology Academy, LA, United States of America

EGCH020 — The Production of Oxygen and Hydrogen Gases Through the Development of an On Board Electrolyzer to Improve the Mile per Gallon Efficiency of a Spark-Ignition Engine

  • Daniel Orr, Northwestern High School, SD, United States of America

Fourth Award of $500

EGCH017 — Paper-Based Microbial Fuel Cells for Self-Powered Sustainable Disease Diagnostics

  • Kendra Zhang, Jericho High School, NY, United States of America

EGCH023 — Electricity from Living Water Hyacinth Plants Enhanced Biogas Production

  • Macdonald Chirara, ZRP High School, Zimbabwe

EGCH029 — A Novel Approach to Optimizing Algae Biofuel Production by Using Naturally Occurring Extracellular Polymeric Substances (EPS) Through Bioflocculation

  • Nikita Bharati, Basha High School, AZ, United States of America

EGCH036T — Highly Mesoporous Electrodes Derived from Polymer Blends of Polyacrylonitrile-Polystyrene and Polyacrylonitrile-Poly(Methyl-Methacrylate) Paired with a Cost-Effective Deep Eutectic Solvent for High Energy Density Supercapacitors

  • Ashay Shah, Plano East Senior High School, TX, United States of America
  • Ashna Shah, Plano East Senior High School, TX, United States of America

ENERGY: PHYSICAL

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

EGPH021 — RPAL: A Novel Low-Cost High-Efficiency Photovoltaic System Using Tunable Plasmonic Nanostructures

  • Sathya Edamadaka, High Technology High School, NJ, United States of America

First Award of $3,000

EGPH021 — RPAL: A Novel Low-Cost High-Efficiency Photovoltaic System Using Tunable Plasmonic Nanostructures

  • Sathya Edamadaka, High Technology High School, NJ, United States of America

Second Award of $1,500

EGPH023T — Design and Development of Solar-Tracking Arduino-Rooted PV Panels

  • Eugene Rivera, Camarines Sur National High School, Camarines Sur, Philippines
  • Joscel Kent Manzanero, Camarines Sur National High School, Camarines Sur, Philippines
  • Keith Russel Cadores, Camarines Sur National High School, Camarines Sur, Philippines

EGPH024 — Investigation of Novel and Unconventional Microwave Antenna Designs Using in silico Modeling

  • Samuel Lossef, School Without Walls High School, DC, United States of America

Third Award of $1,000

EGPH010 — Fusion Reactions in Low Wattage Inertial Electrostatic Confinement Devices

  • Daniel Klasing, Stuart W. Cramer High School, NC, United States of America

EGPH018 — Increasing Hydropower Flow Rate Using a Non-Linear Penstock

  • Malini Mukherji, Notre Dame Preparatory, MI, United States of America

Fourth Award of $500

EGPH004T — Energy of Life: Colored Bioluminescent Concentrator for Enhanced Photovoltaic Performance

  • Andrew Liu, Clear Brook High School, TX, United States of America
  • Smiti Gandhi, Clear Brook High School, TX, United States of America

EGPH007 — Improving the Energy Produced by a Flexible Solar Cell

  • Michele Schremp, Bishop Feehan High School, MA, United States of America

EGPH012 — An Innovative Design of Enhanced-Performance Solar Panels Using Heat Pipe and Thermoelectric Generator

  • Norah Alamri, Alfaisaliah Islamic Schools, Saudi Arabia

ENGINEERING MECHANICS

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

ENMC011 — Designing and Building a Continuously Spinning but Controllable Flying Object

  • Frederik Dunschen, Friedensschule Munster, Germany

First Award of $3,000

ENMC011 — Designing and Building a Continuously Spinning but Controllable Flying Object

  • Frederik Dunschen, Friedensschule Munster, Germany

ENMC013 — Suppression of Aeroelastic Instabilities in High Ratio Wing Structures Using Principal Component Analysis

  • Krithik Ramesh, Cherry Creek High School, CO, United States of America

Second Award of $1,500

ENMC027 — Development of a Hybrid Direct Write 3D Printer: A Novel One-Step Approach to Fabricating Multi-Layer Functional Devices and Flexible Electronics Through Reactive Inkjet Printing

  • Joshua Jacob, Saint Xavier High School, KY, United States of America

ENMC031T — A Spherical Induction Motor with Hexahedron Stator for Attitude Control

  • Po-Hsun Yen, Department of Education, Chiayi City, Taiwan
  • Shang-Jung Lee, Concordia Middle School, Taiwan

ENMC039 — Simulation, Optimization, and Validation of a Closed Wing Airplane

  • Andrew Bennett, Bountiful High School, UT, United States of America

Third Award of $1,000

ENMC012T — Orientation Gadget for Visually Impaired

  • Fabian Rimmele, Alfred Nobel Schule, Germany
  • Nele Tornow, Alfred Nobel Schule, Germany

ENMC024 — The Hexagonal Weave: Using Hexagonal Engineering to Create a Better Body Armor

  • Lucas Lynn, Wetumpka High School, AL, United States of America

ENMC030 — The Virtual Winglet: A Novel Approach to Boundary Layer Manipulation and Wingtip Vortex Suppression

  • Rachel Seevers, Paul Laurence Dunbar High School, KY, United States of America

ENMC033 — Undulated Leading-Edge Airfoils in Low to Medium Reynolds Number Regime

  • Keshav Vedula, CREC Academy of Aerospace and Engineering, CT, United States of America

ENMC043 — Implementation of Gyroscopically Leveled Spherical Drones Optimized Through Neuro-Evolution of Augmented Topologies for Reconnaissance and Imaging of Martian Environments

  • William Wang, Nikola Tesla STEM High School, WA, United States of America

Fourth Award of $500

ENMC004 — Measuring the Sound Intensity and Reflection Coefficients of Materials Inside an Acoustically Designed Classroom (Choir Room), Assisted by a Custom Impedance Apparatus and Modeled by Two and Three Dimensional Models

  • Abigail Smith, Cloquet Senior High School, MN, United States of America

ENMC028 — Solar Updraft Tower-Wind Turbine Hybrid: Optimizing Power Generation in Multifarious Climatic Conditions Using Computational Fluid Dynamics Analysis

  • Rachel Spaulding, Eastern High School, KY, United States of America

ENMC037 — FEA Based Analysis of Spidron Fractal Structures in Force Absorption Applications

  • Skyler Hughes, Albuquerque Institute for Math and Science, NM, United States of America

ENMC045 — Towards Engine Downsizing: Examining the Effect of Injection Strategies and Novel AC Ion Sensor on Preignition Tendency of Spark-Ignited Engines

  • Yousif Alhammadi, Dhahran Ahliyya School, Eastren Province, Saudi Arabia

ENMC046 — Determining the Ignition Characteristics of GCI Blend for Gasoline Compression Ignition Engines Using Chemical Kinetics

  • Hassan Alkhunaizi, Almajeediah Secondary School, Saudi Arabia

ENMC049 — Mathematically Accurate, Double-Axis Microgravity Simulator

  • Gwyneth Schloer, Rock Ridge High School, VA, United States of America

ENMC054 — EVERSE: Electric Vehicle Energy Recovery and Safety Enhancement

  • Michael Wolfe, King's Christian Collegiate, Ontario, Canada

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

ENEV026 — Magnetically Induced, Visual Detection of Trace Arsenic Contaminants in Water Using Fe3O4 Photonic Crystal Structures

  • Raina Jain, Greenwich High School, CT, United States of America

First Award of $3,000

ENEV026 — Magnetically Induced, Visual Detection of Trace Arsenic Contaminants in Water Using Fe3O4 Photonic Crystal Structures

  • Raina Jain, Greenwich High School, CT, United States of America

ENEV041 — Transforming Agriculture to Feed the World Sustainably: A State-of-the-Art, Drone-Enabled Precision Agriculture End-to-End Solution

  • Veenadhari Kollipara, Interlake High School, WA, United States of America

Second Award of $1,500

ENEV015 — A New Air Pollution Filter for Effective Gas Separation and Purification: High-Performance Polymer-Blended Mixed-Matrix Membranes with Triad Compatibilizers - Small Organic Molecules, Metal Organic Frameworks, and Carbon Nanotubes

  • David Yue, Texas Academy of Mathematics and Science, TX, United States of America

ENEV028 — Development of a Fully Automated 3D-Printed IoT Sensor for Arsenic Detection in Groundwater

  • Anjali Chadha, duPont Manual High School, KY, United States of America

ENEV031 — Development of a Highly Efficient Low-Cost Filter for Effective Dissolved Heavy-Metal and Organic Contaminant Removal

  • Yatin Chandar, The Davidson Academy of Nevada, NV, United States of America

ENEV065 — An Improved Method for Trace Level Arsenic Quantification in Water

  • Ankush Dhawan, Signature School, IN, United States of America

ENEV067 — The Air We Breathe- Reducing Health Risks by Improving IAQ: An Innovative, Smart, and Responsive Ductless System Optimized by Stochastic Simulation and Machine Learning

  • Eeshan Tripathii, Dalton School, NY, United States of America

Third Award of $1,000

ENEV016T — Reducing Commercial Food Waste: Developing an Application for the Economically Viable Transportation of Food Waste from Source to Compost Facility via Private Contractors

  • Kabir Jolly, College Park High School, TX, United States of America
  • Michael Gerhard, College Park High School, TX, United States of America

ENEV020 — Designing a Novel Heavy Metal Bioremediation System Utilizing Immobilized Algae Partnered with Heavy Metal Resistant Microbial Isolates Collected from Contaminated Superfund Mine Sites and Identified with a 16S Ribosomal Subunit Analysis

  • Braden Milford, Cascia Hall Preparatory School, OK, United States of America

ENEV032 — Single Chamber MFC: Role of Extracellular Phosphate in Heavy Metal Precipitation

  • Nathan Tidball, Wilsonville High School, OR, United States of America

ENEV035T — A Multi-Functional, Deep Water Monitoring Robot for Pollution Control in Reservoirs

  • Man Chon Ho, Pui Ching Middle School, Macao, Macao, China, Macao Special Administrative Region
  • Seong Hok Lao, Pui Ching Middle School, Macao, Macao, China, Macao Special Administrative Region

ENEV039 — Solar Powered Nanotech Water Filtration Device with Personal Robotic Transport System

  • Smiti Shah, Bethpage High School, NY, United States of America

ENEV050T — Impurivision: A High Performance Mobile Application for Identifying Water Contamination Using Deep Learning

  • Kartik Chugh, Westfield High School, VA, United States of America
  • Palash Shah, Westfield High School, VA, United States of America

ENEV069T — The SAS Water Purification System: Utilizing Novel Chemical, Ionizing, Solar and Off Grid Thermal Induction Techniques for Chemical and Microbial Purification and Medical Sterilization of Water in Developing Communities

  • Jade Moxey, Sapphire Coast Anglican College, NSW, Australia
  • Macinley Butson, The Illawarra Grammar School, NSW, Australia

Fourth Award of $500

ENEV005 — Biodiesel Fuel Production via Mild Chemical Recycling of Thermosetting Polymers

  • Emily Guo, Chattahoochee High School, GA, United States of America

ENEV022 — From Shrimps to a Barbie: Shrimp Shell Bioplastics - A New Solution to the World's Growing Plastic Problem

  • Angelina Arora, Sydney Girls High School, NSW, Australia

ENEV027 — Investigating the Water Filtration Capabilities of Carbon-Coated Oyster Shells

  • Alexander Howard, Timberline High School, ID, United States of America

ENEV040 — Direct Functionalization of Algal Nanocellulose to Enhance Biosorption for Lead(II) Remediation

  • Michelle Xing, William A. Shine Great Neck South High School, NY, United States of America

ENEV045 — Engineered Environmental Containment: Converting Lemna minor L. into a Natural Fertilizer

  • Aaron Wills, Central Lee High School, IA, United States of America

ENEV059 — Developing a Biologically Based Artificial Leaf to Filter and Transform Carbon Dioxide Emissions into Oxygen via Photosynthesis

  • Vithulan Suthakaran, Florida Atlantic University High School, FL, United States of America

ENEV061 — Reducing the Environmental Impact of Organic Dyes in Industrial Wastewater Using Modified Graphene-BiOBr Photocatalysts

  • Razan Almusaed, AlBassam Schools, Saudi Arabia

ENEV064 — Using Dimorphotheca sinuata in the Phytoremediation of Tailing Storage Facilities Contaminated by Gold Mining

  • Martha Djan, The Potchefstroom High School for Girls, North West, South Africa

ENEV081 — Is Your Water Safe to Drink? Development of a Novel Home Test Method to Quantitatively Determine the Concentration of Lead in Water, Phase Two

  • Mukund Seshadri, Dublin Coffman High School, OH, United States of America

ENEV086 — Enhanced Biofilter Control of CAFO Green House Gas Emissions

  • Juliann Spilman, Mandan High School, ND, United States of America

MATERIALS SCIENCE

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

MATS052 — Novel Graphene Nanoplatelet Embedded Pigmentless Emulsions for Low Cost Paintable Capacitive Sensors and Supercapacitors

  • Daniel Kang, John F. Kennedy High School , NULL, Guam

First Award of $3,000

MATS040 — Fabricating a Novel Ultrasensitive Flexible Biosensor with Patterned 10 nm Single Antibody Size Periodic Line Channel Created by Directed Molecular Self-Assembly to Achieve Extremely High Accuracy in the Earlier Detection of Cancer

  • Erika Yang, Granada High School, CA, United States of America

MATS052 — Novel Graphene Nanoplatelet Embedded Pigmentless Emulsions for Low Cost Paintable Capacitive Sensors and Supercapacitors

  • Daniel Kang, John F. Kennedy High School , NULL, Guam

Second Award of $1,500

MATS003 — Developing a 3D Printer Capable of Producing Hybrid Hydrogel Based Artificial Cartilage

  • Anna Feldbush, West Shore Junior/Senior High School, FL, United States of America

MATS013 — Rotating Magnetic Nanoparticles to Measure Microviscosity in Gels

  • Wei De Koo, National Junior College, Singapore, Singapore

MATS046T — Synthesizing and Characterizing Novel Gelatin and Pluronic F127 Hybrid Hydrogels as a Barrier Membrane for Guided Bone Regeneration Following Periodontitis

  • Chelsea Wang, Fossil Ridge High School, CO, United States of America
  • Jainil Sutaria, Ardsley High School, NY, United States of America
  • Rachel Li, Spackenkill High School, NY, United States of America

Third Award of $1,000

MATS011 — Heteromultivalent Approaches to Clot-Targeted Nanomedicine: Combination Targeting of Drug Delivery Systems to Active Platelets and Fibrin

  • Amaya Razmi, Hathaway Brown School, OH, United States of America

MATS019 — An Investigation of a Simple, Inexpensive Apparatus for Lipid Nanoparticle Fabrication with Controllable Size and Dispersity with in vitro Applications

  • Susan Wu, Manhasset High School, NY, United States of America

MATS024 — Thermal Transport Properties of 2-Dimensional Transition Metal Dichalcogenide Heterostructures

  • Terrance Li, Newport Senior High School, WA, United States of America

MATS036 — Novel Fabrication of Organic Multifunctional Materials via Magnetic Alignment

  • Vera Zarubin, The Bronx High School of Science, NY, United States of America

MATS039 — Developing Cellulosic Biocomposites for Water Purification and Smartphone-based Analysis

  • Krtin Kanna Nithiyanandam, Sutton Grammar School, Surrey, United Kingdom

Fourth Award of $500

MATS007 — Sulfur-Doped Carbon Materials Derived from Waste-Car-Tire for High Performance Lithium-Sulfur Battery

  • Yutong Wang, The High School Affiliated to Renmin University of China, Beijing, China

MATS014T — Effect of Experimental Parameters on Forming Prince Rupert's Drops for Maximum Strength and Toughness

  • Cristian Rodriguez, CREC Academy of Aerospace and Engineering, CT, United States of America
  • Srikar Godilla, CREC Academy of Aerospace and Engineering, CT, United States of America

MATS026 — Radiation Prevention: One Fiber at a Time

  • Kaylee Cunningham, Olympic Heights Community High School, FL, United States of America

MATS051 — Phytoreductive-Hydrothermal Synthesis of Polyethylene Glycol-coated Magnetic Iron Oxide Nanoparticles for Drug Delivery Applications

  • Pete Gabriel Ledesma, Iloilo National High School, Philippines

MATS056 — Effect of Shot-Peening on Oxidation Behavior of Nuclear Light Water Reactor Fuel Cladding Material to Improve Accident Stability

  • Charles Hua, West High School, WI, United States of America

MATS058 — Cupronickel Nanowire Networks for Future Flexible Touch Sensor Display Applications

  • Musa Tahir, Oregon Episcopal School, OR, United States of America

MATHEMATICS

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

MATH006 — A Fine Classification of Second Minimal Odd Orbits

  • Muhammad Abdulla, West Shore Junior/Senior High School, FL, United States of America

First Award of $3,000

MATH006 — A Fine Classification of Second Minimal Odd Orbits

  • Muhammad Abdulla, West Shore Junior/Senior High School, FL, United States of America

Second Award of $1,500

MATH021T — Mathematics of Gene Regulation: Control Theory for Ternary Monomial Dynamical Systems

  • Gustavo Santiago-Reyes, Escuela Secundaria Especializada en Ciencias, Matemáticas y Tecnología, Puerto Rico
  • Omar Santiago-Reyes, Escuela Especializada en Ciencias, Matemáticas y Tecnología, Puerto Rico

MATH031 — On the Maximum Number of Non-Intersecting Diagonals in Unit Squares Filling an n*n Grid

  • Anna Savelyeva, Moscow State School #57, Russian Federation

MATH046 — Braid Groups on Triangulated Surfaces and Singular Homology

  • Karthik Yegnesh, Methacton High School, PA, United States of America

Third Award of $1,000

MATH001 — Generating Functions of the Free Generators of Some Submagmas of the Free Omega Magma and Planar Trees

  • Chavdar Lalov, Geo Milev High School of Mathematics, Pleven, Bulgaria

MATH002 — Generalized Persistence Parameters for Analyzing Stratified Pseudomanifolds

  • Gianfranco Cortes-Arroyo, West Port High School, FL, United States of America

MATH003 — Combinatorics of Circular Codes

  • Aleksandr Serdiukov, School 564, Russian Federation

MATH015 — Pythagorean Quintuples and Quaternions

  • Theodore Ehrenborg, Henry Clay High School, KY, United States of America

Fourth Award of $500

MATH014 — From Lucas Sequences to Lucas Groups

  • Kayson Hansen, Twin Falls High School, ID, United States of America

MATH017 — Discrete Derivatives of Random Matrix Models and the Gaussian Free Field

  • Gopal Goel, Krishna Homeschool, OR, United States of America

MATH033 — Asymptotics of Character Sums

  • Rachana Madhukara, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

MATH038T — The Polar Equations of Water Distribution from Butterfly Sprinkler Heads

  • Adisorn Khantong, Princess Chulabhorn Science High School Phetchaburi, Phetchaburi, Thailand
  • Kullanut Booranarom, Princess Chulabhorn Science High School Phetchaburi, Phetchaburi, Thailand
  • Witchaya Natemonprapa, Princess Chulabhorn Science High School Phetchaburi, Phetchaburi, Thailand

MATH039 — Number Patterns and Power-Difference Triangles

  • Melih Sahin, Ankara Fen Lisesi, Turkey

MATH042 — A Novel Accelerator for Machine Learning Algorithms

  • Bryan Gopal, Brophy College Preparatory, AZ, United States of America

MICROBIOLOGY

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

MCRO033 — Novel Use of Phenolic Compounds for Epstein-Barr Virus Lytic Induction

  • Logan Dunkenberger, Roanoke Valley Governor's School for Science and Technology, VA, United States of America

First Award of $3,000

MCRO006 — Green Watts: Investigating Power Generation of Spartina patens Compared to Chlorophytum comosum by Utilizing a Mixed Shewanella oneidensis MR-1 Community in a Plant Microbial Fuel Cell (A Novel Fourth Year Study)

  • Luke Long, Canterbury School, FL, United States of America

MCRO033 — Novel Use of Phenolic Compounds for Epstein-Barr Virus Lytic Induction

  • Logan Dunkenberger, Roanoke Valley Governor's School for Science and Technology, VA, United States of America

Second Award of $1,500

MCRO010 — Optimizing the Ratios of Manuka Honey to Adhesive in an Antibacterial Surgical Adhesive

  • Peyton Leyendecker, Skyview Academy, CO, United States of America

MCRO019T — ShealS - Sea Heals Soil

  • Eduardo Nogueira, Colegio Luso-Frances, Portugal
  • Francisca Martins, Colegio Luso-Frances, Portugal
  • Gabriel Silva, Colegio Luso-Frances, Portugal

MCRO022 — Bioprospecting for Benthic Fungi and Their Bactericidal Antibiotics

  • Emma Keeler , Falmouth Academy, MA, United States of America

MCRO025 — Addressing Arsenic Contamination: Creating a "Super" Bioremediator with Sub-Lethal Pretreatment

  • Nikhil Lohe, Bergen County Academies, NJ, United States of America

Third Award of $1,000

MCRO021 — The Effects of Sugar Substitutes and Prebiotics on the Gut Microbiome

  • Elaina Render, duPont Manual High School, KY, United States of America

MCRO031 — The Effects of Nitazoxanide on Bacterial Virulence Factor Assembly by the Chaperone/Usher Pathway

  • Raphael Iskra, Commack High School, NY, United States of America

MCRO035 — Identifying Novel Mechanisms of Quorum Sensing Receptor Protein RpfR: Relevance to the BDSF Quorum Sensing Signaling Pathway

  • Neehal Tumma, Port Huron Northern High School, MI, United States of America

MCRO037 — Viruses to the Rescue: Using D. tsuruhatensis to Demonstrate Phage Therapy's Effectiveness Against Antibiotic Resistant Bacterial Biofilms in a Medical Setting

  • Divyam Goel, West High School, UT, United States of America

MCRO040 — The Effects of Bacillus cereus as a Biological Control Agent on Xanthomonas vasicola pathovar vasculorum

  • Katie Bathke, Allen Consolidated Schools, NE, United States of America

MCRO046 — Isolation of a Potential Microbial Agent for Controlling Dengue Vector Mosquitoes in Sri Lanka

  • Kawudugama Ralalage Induwara, Ch/Ananda National School, North Western Province, Sri Lanka

Fourth Award of $500

MCRO001T — In vitro Evaluation of Cytotoxicity and Genotoxicity of an Ionic Liquid with Antifungal Activity

  • Andrea Auler, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Rio Grande do Sul, Brazil
  • Laura Brizola, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Rio Grande do Sul, Brazil

MCRO004T — The Nutmeg-ical Solution: Investigating Bactericidal Effects of Myristica fragrans for Treatment of Helicobacter pylori Infection

  • Dakota Ma, Concordia International School Shanghai, Pudong, China
  • Qiuhong (Anna) Wei, Concordia International School Shanghai, Pudong, China
  • Yoonhyun Jung, Concordia International School Shanghai, Pudong, China

MCRO024 — Effects of Antimicrobial Culinary Spices on E. coli and C. butyricum

  • Jade Samanta, Saxony Lutheran High School, MO, United States of America

MCRO041 — Utilizing Kefir Bacteria to Target NF-kB of the Bax Gene to Induce Apoptosis in Colorectal Adenocarcinoma Cells

  • Tushar Shenoy, American Heritage School of Boca Delray, FL, United States of America

MCRO044T — Screening of Yeasts in Azalea Nectar for Bioethanol Production

  • Chihiro Ota, Notre Dame Seishin Gakuen Seishin Girl's High School, Okayama-Pref., Japan
  • Natsuno Shimoyama, Notre Dame Seishin Gakuen Seishin Girl's High School, Okayama-Pref., Japan

MCRO050T — Antimicrobial Activity of Endophytes Isolated from Transylvania County Spray Cliff Plants

  • John Nguyen, Brevard Senior High School, NC, United States of America
  • Matthew Bailey, Brevard Senior High School, NC, United States of America
  • Nicole Rideout, Brevard Senior High School, NC, United States of America

MCRO056 — An Effective Peptide Vaccine Against the Zika Virus

  • Sruthi Kalavacherla, Amador Valley High School, CA, United States of America

MCRO072T — The Effect of Nanotechnology on Purifying Water Supply in the Developing World

  • Matthew Baharmast, James Madison High School, VA, United States of America
  • Patrick Berry, James Madison High School, VA, United States of America

PHYSICS AND ASTRONOMY

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

PHYS060 — Finding Exoplanets by Assessing the Dynamical Packing of Kepler Three- and Four-Candidate Systems

  • Ana Humphrey, T.C. Williams High School, VA, United States of America

First Award of $3,000

PHYS060 — Finding Exoplanets by Assessing the Dynamical Packing of Kepler Three- and Four-Candidate Systems

  • Ana Humphrey, T.C. Williams High School, VA, United States of America

PHYS065 — The Impact of Rotational Damping on the Collective Motion Exhibited by Systems of Self-Propelled Particles

  • Parker Jou, Carmel High School, IN, United States of America

Second Award of $1,500

PHYS010T — Galileo's Ladder Problem: Rope Ladders Falling Faster than Gravity

  • Lennart Resch, Hans Thoma Gymnasium, Germany
  • Tim Kubetzko, Hans Thoma Gymnasium, Germany

PHYS025 — Designing a Practical Quantum Network Using Standard Basis Rotation and Blockchain Verification

  • Evan Meade, Keystone School, TX, United States of America

PHYS055 — Why Are We 3D: Modelling the N-Dimensional Electron Orbitals

  • Benjamin Muntz, H.C. Orsted Gymnasiet i Lyngby, Denmark

PHYS067 — An MRI Approach to the Quantification in vivo of Cerebral Blood Volume at High Resolution

  • Raphael Hotter, Marianopolis College, Quebec, Canada

PHYS068 — Kepler-Keck Double Check: Confirming Exoplanet Candidates Using Keck Radial Velocity Data

  • Mary Alice Jouve, McGill-Toolen Catholic High School, AL, United States of America

Third Award of $1,000

PHYS003 — Time Domain Calculations of Scalar Self-Force and Radiation from an Orbiting Point Charge in Schwarzschild Spacetime

  • Karna Morey, North Carolina School of Science and Mathematics, NC, United States of America

PHYS011T — Liquid Stream Hits Rough Surfaces - Showing an Extraordinary and Stable Wave Pattern

  • Arne Geipel, Herder-Gymnasium, Germany
  • Julian Egbert, Herder-Gymnasium, Germany
  • Matthias Grutzner, Herder-Gymnasium, Germany

PHYS022T — Nanobubble Conductors -The Unexpected Hall and Temperature Characters

  • Cheng-Jui Yang, National Chiayi Senior High School, Taiwan
  • Han-Yuan Hsu, National Chiayi Senior High School, Taiwan
  • Yu-Chi Wang, National Chiayi Senior High School, Taiwan

PHYS036 — Topological Analysis of Non-Symmetric Circuit Laplacians and an Experimental Verification of the Su-Schrieffer-Heeger Topological Circuit

  • Russell Yang, NUS High School of Mathematics & Science, Singapore, Singapore

PHYS046 — High-Resolution Near-Field Nanoscopy Simulation Platform for Nanomaterial Characterizations

  • Chiu Fan Bowen Lo, Jericho High School, NY, United States of America

PHYS047 — Observation of the Chiral Magnetic Effect in the Quark-Gluon Plasma Produced in Au+Au Collisions at the Relativistic Heavy Ion Collider

  • Cindy Wang, William A. Shine Great Neck South High School, NY, United States of America

PHYS066 — Stochasticity on Astronomical Scales: A Half-life Formalism for Predicting the Disruption of Small-N Body Systems

  • Timur Ibragimov, Staten Island Technical High School, NY, United States of America

Fourth Award of $500

PHYS001 — Challenging Limitations: Using Deep Learning, Time Series Analysis, and Statistical Methods for Noise Reduction to Develop an Innovative Approach to Exoplanet Candidate Detection Using Earth-Based Telescopes

  • Dahlia Dry, Fort Myers High School, FL, United States of America

PHYS002 — Using Two-Mode-Squeezing for Room-Temperature Photon-Number-Resolving Detection

  • Deepti Vaidyanathan, Baton Rouge Magnet High School, LA, United States of America

PHYS009 — A Novel Method for the Separation and Detection of Macroscopic Particles Using Ion-Trap Mass Spectrometry in the Presence of Atmospheric Gases

  • Jannik Meyer, Jacob-Grimm-Schule Kassel, Germany

PHYS035 — Three-Dimensional Trajectories of 2016 Perseid Meteors Over West Japan Obtained Through Multi-Site Observations

  • Kota Uekawa, Konko Gakuen Junior & High School, Okayama-Pref., Japan

PHYS040 — Speech Intelligibility Analysis of Sound-Modulated Laser Signal Countermeasures

  • Sharmi Shah, Colonia High School, NJ, United States of America

PHYS053 — A Novel Method for Simulating Diffracted Light

  • Mary Lorio, Saint Joseph's Academy, LA, United States of America

PHYS056T — Whether Insects See Anomalous Images Located Near a Lens or Not? Verification of Lens Equations for Anomalous Images and Application of the Simple Eye of an Insect

  • Akiho Takata, Kumamoto Prefectural Uto High School, Kumamoto-Pref., Japan
  • Ayaka Kosai, Kumamoto Prefectural Uto High School, Kumamoto-Pref., Japan
  • Norika Narimatsu, Kumamoto Prefectural Uto High School, Kumamoto-Pref., Japan

PHYS080 — Automated Identification and Inference of Organic Molecular Structure and Relative Concentrations from Infrared Spectral Data

  • Cameron Jones, The Harker School, CA, United States of America

PHYS087 — The Creation of a Portable Detector for Recording Extensive Air Showers

  • Roman Nikolaenko, Lyceum â„– 1511 Affiliated with MEPHI, Russian Federation

PLANT SCIENCES

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

PLNT014 — Crude Extraction of Amana edulis Induces Liver Cancer Apoptosis

  • Yueyang Fan, No. 2 High School of East China Normal University, Shanghai, China

First Award of $3,000

PLNT014 — Crude Extraction of Amana edulis Induces Liver Cancer Apoptosis

  • Yueyang Fan, No. 2 High School of East China Normal University, Shanghai, China

PLNT048 — Analyzing the Pesticidal Properties of Trichoderma harzianum

  • Amanda Wilson, Northwestern High School, IN, United States of America

Second Award of $1,500

PLNT010T — Risk Analysis: Pyrrolizidine Alkaloids in Honey and the Distribution of Senecio jacobaea

  • Jessica Kirchner, Berufskolleg Rheine, Germany
  • Jonas Boukamp, Berufskolleg Rheine, Germany

PLNT033 — Phylogenetic Analysis to Provide Insight on the Trihelix Gene Function in Arabidopsis thaliana

  • Pragati Muthukumar, Commack High School, NY, United States of America

PLNT045 — Creating Two Novel Strigolactone (SL) Analogs (C-13 and C-26) for the Benefits of Combatting Parasitic Seed Infestation

  • Faisal Aldossary, Dhahran Ahliyya School, Eastren Province, Saudi Arabia

PLNT051 — The Web of Mycorrhizal Fungi: Identifying Associations Between Orchids, Ceratobasidium Fungi, and Trees

  • Simone Evans, South River High School, MD, United States of America

Third Award of $1,000

PLNT002 — Investigating Plant Telomere Motifs Using Bioinformatics

  • Martin Matl, Gymnazium Brno, Trida Kapitana Jarose, Prispevkova Organizace, South Moravian Region, Czech Republic

PLNT004 — The Antimicrobial Potential of Tree Bark Extracts

  • Niamh Ann Kelly, Our Lady's College, Leister, Ireland

PLNT030 — Ecological Restoration Zones Within the Monkey River Area (Belize) Using Community Grown Nurseries to Produce Plants for Riparian Strips

  • Anna Koonce, Saint Joseph's Academy, LA, United States of America

PLNT035 — High-Resolution Genetic Profiling of Rice Pinpoints Critical Sugar Transport Genes for Engineering of Flood Resistant Crops

  • Yushan Su, Martin Luther King High School, CA, United States of America

PLNT065 — A Low-Cost Technique to Combat Eutrophication and Soil Contamination in Organic Agricultural Communities

  • Kavya Muralidhar, Plano East Senior High School, TX, United States of America

PLNT066T — Cyanofertilization: A Comparative Analysis of Biological and Environmental Impacts

  • Miamar Burgos-Rosario, Hayfield Secondary School, VA, United States of America
  • Saijai Supanklang, Hayfield Secondary School, VA, United States of America
  • Sarah Syed, Hayfield Secondary School, VA, United States of America

Fourth Award of $500

PLNT022 — Streaks on the Flowers of the Morning Glory, Pharbitis nil, Promote Water Absorption by the Flower and Play a Critical Role in Flower Blooming

  • Misato Okano, Saitama Prefectural Kawagoe Girls' Senior High school, Saitama-Pref., Japan

PLNT026 — Light Sensitive Turntable: Effects on Brassica rapa

  • Cheaheon Lim, Northfield Mount Hermon School, MA, United States of America

PLNT037 — Starch Statoliths as Gravity Sensors in Arabidopsis thaliana

  • Anru Tian, Athens High School, OH, United States of America

PLNT040 — The Effect of Organic Plant Extracts on Seed Germination and Seedling Growth

  • Damian Galasso, Galasso Homeschool, AZ, United States of America

PLNT053 — Dehiscence of Creeping Woodsorrel's Capsule

  • Nattaboon Sirisangtragul, The Demonstration School of Khon Kaen University (Modindaeng), Khonkaen, Thailand

PLNT059 — Molecular-Based Genotypic Selection for Anthocyanin in Lactuca sativa, Year Three

  • Sophia Swartz, Central Bucks High School South, PA, United States of America

PLNT064 — Droplet Vitrification - A Viable Method of Cryopreservation for Deeringothamnus rugelii, Deeringothamnus pulchellus, and Asimina tetramera

  • Caroline Karbowski, The Summit Country Day School, OH, United States of America

PLNT069 — The Plant Doctor: An Artificial Intelligence Based Collaborative Platform for Plant Disease Identification, Tracking and Forecasting for Farmers

  • Kaushik Singh, Inventure Academy, Karnataka, India

ROBOTICS AND INTELLIGENT MACHINES

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

ROBO053 — Autonomous Window Cleaning Robot for Commercial High Rise Buildings

  • Oliver Nicholls, Barker College, New South Wales, Australia

First Award of $3,000

ROBO016 — A Sensor-Enhanced Digital Stethoscope (SEDS): Design and Development of an Intelligent Sensor-Enhanced Digital Stethoscope for Patient-Friendly Remote Auscultation

  • Syamantak Payra, Clear Brook High School, TX, United States of America

ROBO053 — Autonomous Window Cleaning Robot for Commercial High Rise Buildings

  • Oliver Nicholls, Barker College, New South Wales, Australia

Second Award of $1,500

ROBO012 — A Novel Approach to Recognize Emotion from Speech Using Machine Learning Algorithms to Aid Social Interaction of Kids with Autism

  • Anwesha Mukherjee, Westview High School, OR, United States of America

ROBO025 — A Novel Approach to Call Quality Assessment Using Deep Neural Networks

  • Sandu Chirita, B. Z. Herzl ORT Technological Lyceum, Republic of Moldova

ROBO027 — Agricultural Drones: The Development of an Unmanned Aerial System for Use in Semi-Autonomous Silo Inspection

  • Samantha Boyea, Greenwich Junior-Senior High School, NY, United States of America

ROBO039 — Development of Semi-Supervised Machine Learning Models to Predict Enhancer Regions in Polygenic Developmental Diseases

  • Savitha Srinivasan, Interlake High School, WA, United States of America

Third Award of $1,000

ROBO008 — The Creation of a Wearable Device Using Artificial Intelligence Technologies to Aid the Visually Impaired

  • Omar Shareef, Saint Edward's School, FL, United States of America

ROBO013 — Vehicle Action Prediction with Artificial Intelligence: An Innovative Way to Transform Advanced Driver Assistance Systems from Reactive to Proactive

  • Kevin Meng, Jasper High School, TX, United States of America

ROBO042T — The Development of a Holistic Cardiovascular Disease Screening System Utilizing a Low-Cost Electrocardiogram and a Machine Learning Algorithm

  • Karthik Jetty, duPont Manual High School, KY, United States of America
  • Pranav Senthilvel, duPont Manual High School, KY, United States of America
  • Shreshth Srivastava, duPont Manual High School, KY, United States of America

ROBO049 — Improving Aviation Safety Using Low-Cost Low-Fidelity Sensors Augmented with Extended Kalman Filters to Develop an Accurate 3D Dynamic Sense-and-Track System

  • Rohan Deshpande, East Chapel Hill High School, NC, United States of America

ROBO067 — Dense Face Detection and Improving Temporal Convolutional Networks for Automatic Image Captioning

  • Nikita Zozoulenko, Katedralskolan in Linkoping, Sweden

Fourth Award of $500

ROBO003T — Cuboide - Screenless Robot Programmable by Children

  • Matias Apablaza, Instituto Tecnologico del Comahue, Neuquen, Argentina
  • Matias Munoz, Instituto Tecnologico del Comahue, Neuquen, Argentina

ROBO004T — Myelofon: The Way of Expressing Thoughts for People with Speech Disorders

  • Daniil Kazantsev, Municipal Lyceum #12, Russian Federation
  • Daniil Semenov, Municipal Lyceum #12, Russian Federation

ROBO010T — Multipurpose Platform Stabilization System (MPSS)

  • Migran Sharoian, Municipal Classical Lyceum, Russian Federation
  • Pavel Khakimov, Municipal Budgetary Educational Institution, Kemerovo Region, Russian Federation

ROBO020T — Neural Action: A Real-time and Accurate Gaze Tracking Application for a More Natural Human-Computer Interaction with User Interfaces

  • Heejun Lee, Dongan High School, South Korea
  • Jonghyeon Ham, Korea Digital Media High School, South Korea

ROBO029 — The Dexterous Hand of Sign Language

  • Ruixi Jiang, Beijing No.2 Middle School, China

ROBO059 — Development of Autonomous Unmanned Aerial Systems for Semi-Dense Point Cloud Generation in Disaster Scenarios

  • Parthiv Krishna, Minnetonka High School, MN, United States of America

ROBO060 — Low-Cost Flatpack SCARA 3D Printer

  • Joshua Mitchell, Holmes Chapel Comprehensive School, Cheshire, United Kingdom

SYSTEMS SOFTWARE

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

SOFT013 — Seeing Clearly and Farther: Augmented Perception for Safe Driving in Adverse Weather and Reduced Visibility Conditions

  • Ruihua Chou, The High School Affiliated to Renmin University of China, Beijing, China

First Award of $3,000

SOFT013 — Seeing Clearly and Farther: Augmented Perception for Safe Driving in Adverse Weather and Reduced Visibility Conditions

  • Ruihua Chou, The High School Affiliated to Renmin University of China, Beijing, China

SOFT055 — Utilizing Blockchain to Revolutionize Privacy and Security of Medical Records

  • Divya Amirtharaj, Westview High School, OR, United States of America

Second Award of $1,500

SOFT014 — Optimizing Reinforcement Learning Through Dynamic Environment Manipulation

  • Mihir Patel, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA, United States of America

SOFT041 — A New Method for the Exploitation of Speech Recognition Systems

  • Suha Hussain, Queens High School for the Sciences at York College, NY, United States of America

SOFT045 — Pearfect - A Modern Interpreted Programming Language Which Efficiently Unites Functional and Object-Oriented Programming

  • Michal Paszkowski, Publiczne Gimnazjum nr 7 w Belchatowie, Poland

Third Award of $1,000

SOFT008 — Developing a Full Featured Graphic Design Software for iOS

  • Mihai Danila, Lessing Berufskolleg Dusseldorf, Germany

SOFT009 — Using SONAR, LIDAR, and Computer Vision to Assist the Visually-Impaired

  • Samuel Cadotte, Kalaheo High School, HI, United States of America

SOFT012 — Faster R-CNN over Attention: Shared Bikes Detection in Surveillance Video

  • Xuelin Yang, The Affiliated High School of South China Normal University, Guangdong, China

SOFT022 — Revealing Unseen Motion: Eulerian Magnification Applied to Live Video

  • Anders Knospe, St. Anne's-Belfield School, VA, United States of America

SOFT042T — Heuristic Redesign of the Hungarian Graph Algorithm for an Automated Asteroid Detection

  • Ignasi Segura, Col legi Casp - Sagrat Cor de Jesus, Spain
  • Javier Lopez-Contreras, Aula Escola Europea, Catalunya, Spain

Fourth Award of $500

SOFT005 — Minimal Footprint Hypervisor

  • Ilia Zakharov, Lyceum 1533 of Information Technologies, Russian Federation, Russian Federation

SOFT006T — Using Spam Filters to Detect Malware: A Machine Learning Approach to Malware Detection

  • Austin Liu, Shanghai American School - Puxi Campus, Shanghai, China
  • Chan Woo Kim, Shanghai American School - Puxi Campus, Shanghai, China

SOFT021 — EmerSave: A Novel Crowdsourcing Emergency Response Application

  • Vishnu Penubarthi, Massachusetts Academy of Math and Science at WPI, MA, United States of America

SOFT039 — Wireless Brainwave Classification for Alzheimer's Patients via Efficient Neural Network Computation

  • Grant Sheen, Sage Hill School, CA, United States of America

SOFT046T — VoiceEDx: A Novel, Voice-Based End-to-End Multi-Disease Diagnostic Platform Using a Highly Accurate and Expandable Artificial Intelligence Engine for an Early, Secure and Reliable Diagnosis of Disease

  • Parth Saxena, Amador Valley High School, CA, United States of America
  • Rishik Reddy, Amador Valley High School, CA, United States of America
  • Shiladitya Dutta, Foothill High School, CA, United States of America

SOFT060 — A Novel Machine Learning Approach for Determining the Confounding Factors for Cancer Identification: An Integration of Neural Learning and Decision Tree

  • Shinjini Ghosh, South Point High School, West Bengal, India

TRANSLATIONAL MEDICAL SCIENCE

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

TMED004 — Bruxism: A Novel Diagnostic Approach

  • Edwin Bodoni, Cherry Creek High School, CO, United States of America

First Award of $3,000

TMED004 — Bruxism: A Novel Diagnostic Approach

  • Edwin Bodoni, Cherry Creek High School, CO, United States of America

TMED038 — Heart Smart: A Novel Deep Learning Approach to Improving Heart Disease Diagnosis

  • Sofia Tomov, Homeschool, TN, United States of America

Second Award of $1,500

TMED042 — Development of a Drug-Likeness Rule for Natural Products

  • Saadh Ahmed, Northview High School, GA, United States of America

TMED056 — Methylene Blue May Mitigate Symptoms of Traumatic Brain Injury

  • Beril Saygin, Keystone School, TX, United States of America

TMED058T — Ultralow-Cost Pre-Symptomatic Diagnostic Paper Tool for Protein-Energy Malnutrition

  • Mohammed Suhail Chinya Salimpasha, St. Aloysius Pre-University College, Karnataka, India
  • Swasthik Padma, Vivekananda Pre-University College, Karnataka, India

Third Award of $1,000

TMED018 — Using Bioactive Compounds to Develop an Alternative to Control Candida spp.

  • Maria Valoto, Colegio Interativa de Londrina, PR, Brazil

TMED020 — Detection of Early-Stage Alzheimer's Disease via Hierarchical Classification of Proteomic and Clinical Profiles

  • Shobhita Sundaram, Greenwich High School, CT, United States of America

TMED052 — Assessing Progression of Alzheimer's Disease: Predicting Cognitive Impairments and Amyloid Deposition Through PET and MRI

  • David Ma, Paul Laurence Dunbar High School, KY, United States of America

TMED057 — digiTAC: An Automated and Inexpensive Solution for Visual Acuity Testing in Preverbal Children Using Deep Convolutional Neural Networks

  • Ishita Mangla , Delhi Public School, R. K. Puram, New Delhi, India

TMED060 — Endogenous Peptide as an Alternative to Antibiotics: Investigating the Antibacterial Properties of Vicryl Sutures Coated with TCP-25

  • Erik Hartman, Katedralskolan, Kronoberg, Sweden

Fourth Award of $500

TMED002 — Honeybee Melittin Apitherapy for Targeted Cancer Cell Suppression and Decimation

  • Dante Minichetti, Greenwich High School, CT, United States of America

TMED016 — Development of an Innovative Drug-Delivery System for Improving the Bioavailability and Release of Curcumin Using Phosphatidylcholine and Silica-Based Nanoparticles

  • Eish Maheshwari, Herricks High School, NY, United States of America

TMED028 — A Novel Point-of-Care Theranostic for Gram-Negative Sepsis: Synthesis and Application of Polymer Nanoparticles for Rapid Endotoxin Capture

  • Sriharshita Musunuri, Henry M. Jackson High School, WA, United States of America

TMED030 — Antimicrobial Peptide Derivatives as Potential Drug Candidates for Ebola Virus Disease

  • Amanda Zhang, Brownell-Talbot School, NE, United States of America

TMED044 — Novel Warning Mechanism for At-Risk Stroke and Epilepsy Patients Through Detection of Harmful Levels of Cortisol

  • Ryan Bose-Roy, Hunter College High School, NY, United States of America

TMED046T — UCH-L1 and s100B in Saliva as Novel Biomarkers for Severe Traumatic Brain Injury

  • Anjay Saklecha, The Harker School, CA, United States of America
  • Krish Kapadia, The Harker School, CA, United States of America