Intel ISEF 2016 Grand Award winners | Society for Science & the Public
Previous Story:
Society for Science & the Public alumni participate in sixth White House Science Fair
Next Story:
Society for Science & the Public Announces 31 New Mentors of the Advocate Grant Program

Intel ISEF 2016 Grand Award winners

May 13, 2016

May 13, 2016, Phoenix, AZ – Society for Science & the Public, in partnership with the Intel Foundation, announced Grand Awards of the Intel ISEF 2016. Student winners are ninth through twelfth graders who earned the right to compete at the Intel ISEF 2016 by winning a top prize at a local, regional, state or national science fair.

The Gordon E. Moore Award

Gordon E. Moore Award $75,000

 
MCRO065 - Boosting MFC Biocatalyst Performance: A Novel Gene Identification and Consortia Engineering Approach
Han Jie (Austin) Wang, 18, David Thompson Secondary, Vancouver, Canada

Intel Foundation Young Scientist Award

Young Scientist Award of $50,000

 
EBED022 - Brace Yourself: A Novel Electronically Aided Leg Orthosis
Syamantak Payra, 15, Clear Brook High School, Friendswood, Texas
 
EGCH029 - Nature-Based Solid Polymer Electrolytes for Improved Safety, Sustainability, and Efficiency in High-Performance Rechargeable Batteries
Kathy Liu, 17, West High School, Salt Lake City, Utah

Dudley R. Herschbach SIYSS Award

The SIYSS is a multi-disciplinary seminar highlighting some of the most remarkable achievements by young scientists from around the world.

CBIO047 - A Machine Learning Framework for Multi-Omics Discovery and Characterization of Gene Co-Alterations Impacting Disease
Swetha Revanur, 17, Evergreen Valley High School, San Jose, California
 
ENEV049 - Reinventing the Leaf: A Manufactured Biohybrid Photosynthetic System
Wyatt Martin Pontius, 18, Academy of Science, Sterling, Virginia
 
PLNT044 - Comprehensive RNA Profiling Identifies Novel Blackleg Resistance Genes in Canola
Dennis Adrian Drewnik, 17, Sisler High School, Winnipeg, Canada

Innovation Exploration Award

Innovation Exploration Award, California Institute of Technology.

EGPH008 - Development of a High Efficiency Solar Cell Using Adaptive Self-Cooling
Tiasha Joardar, 17, Plano West Senior High School, Plano, Texas
 
MATS005 - Optical Encryption with Cellulose Nanocrystals: Polymer and Amino Resin Cellulose Composites Decorated with Nanoparticles
Nicky Wojtania, 16, Plano West Senior High School, Plano, Texas
 
PHYS053 - Constructive Interference of Seismic Surface Waves Antipodal to Crater Impact Sites on Terrestrial Bodies
Camille Virginia Yoke, 18, Maggie L. Walker Governor's School, Richmond, Virginia

European Union Contest for Young Scientists

Trip to the EU Contest.

ANIM006 - Shining a Light on the Blind: Evolutionary Regression and Adaptive Progression in the Micro-vertebrate Ramphotyphlops braminus, a Model for Understanding Brain Organization and Complex Neurological Disorders
River Grace, 16, West Shore Junior/Senior High School, Melbourne, Florida
 
BEHA008 - Biochemical Characterization and Imaging of Arc: Insights into Neurodegeneration and Alzheimer’s Development
Rajeev Jha, 18, President Theodore Roosevelt High School, Honolulu, Hawaii
 
MATH010 - Nested Eggs: Where Brianchon, Pascal and Poncelet Meet
Pei-Hsuan Chang, 17, Taipei Municipal LiShan High School, Taipei City, Chinese Taipei

Intel and Indo-US Science & Technology Forum - Visit to India

Travel to India

BCHM011 - Highly Sensitive Single Mutation Detection of EGFR by Bridged Nucleic Acid
Edward Sangyoon Kim, 16, Midway High School, Waco, Texas
 
BMED037 - The "Smart" Cancer Drug: Targeting Cancer's Achilles Heel with Novel CRISPR/Cas9
Jiwoo Lee, 16, Academy for Medical Science Technology, Hackensack, New Jersey
 
EAEV012 - Staying Afloat: Utilizing the Physiological Adaptation Mechanisms of Marsh Vegetation and the Use of Mathematical Modeling for Barrier Island Restoration, Year Three
Natalie Marie Bush, 17, Saint Josephs Academy, Baton Rouge, Louisiana

Intel Foundation Cultural and Scientific Visit to China Award

Cultural and Scientific Visit to China Award

CELL058 - FOXO Transcription Factor: A Novel Therapeutic for Cardiometabolic Disease
Marissa Sumathipala, 15, Broad Run High School, Ashburn, Virginia
 
CHEM006T - The Effect of Carbon on Iron Nickel Bimetallic Nanoparticle Degradation of Orange G
Kathryn Anna Lawrence, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado
Katherine Afton Younglove, 18, Fairview High School, Boulder, Colorado
 
ENMC023 - A Novel and Simple Power Saving Controller for Stepper Motors
Takahiro Ichige, 18, Chiba Municipal Chiba High School, Chiba-City, Japan
 
SOFT026 - Efficient Blockchain-Driven Multiparty Computation Markets at Scale
Charles Noyes, 17, Villa Park High School, Villa Park, California
 
TMED010T - Predicting a Cancerous Outcome: Creating a Novel Test for Assessing Risk of Human Papilloma Virus-Associated Oropharyngeal Cancer
Prashant Sai Godishala, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota
Brennan Scott Clark, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota

London International Youth Science Forum - The Philip V. Streich Memorial Award

Participation in the London International Youth Science Forum

ENBM036 - Trapping Phantoms into Robots: A New Control Method and Design for Transradial Myoelectric Prostheses and Induced Penfield's Map Cortical Remapping for Tactile Feedback
Luiz Fernando da Silva Borges, 17, Instituto Federal de Educacao, Ciencia e Tecnologia do Mato Grosso do Sul - Campus Aquidauana, Aquidauana, Brazil
 
ROBO046 - A Novel Haptic Actuator for Robotic Surgery: Utilizing Soft Robotic Pneumatic Networks, a Closed Loop Control System, and an Electro-Pneumatic Control Board to Accurately Restore an Operator’s Sense of Touch
Simone Braunstein, 18, Dalton School, New York, New York

ANIMAL SCIENCES

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
ANIM006 - Shining a Light on the Blind: Evolutionary Regression and Adaptive Progression in the Micro-vertebrate Ramphotyphlops braminus, a Model for Understanding Brain Organization and Complex Neurological Disorders
River Grace, 16, West Shore Junior/Senior High School, Melbourne, Florida

First Award of $3,000

 
ANIM006 - Shining a Light on the Blind: Evolutionary Regression and Adaptive Progression in the Micro-vertebrate Ramphotyphlops braminus, a Model for Understanding Brain Organization and Complex Neurological Disorders
River Grace, 16, West Shore Junior/Senior High School, Melbourne, Florida

Second Award of $1,500

 
ANIM007T - The Bee's Knees: The Effect of Secondary Metabolites in Place of Neonicotinoid Pesticides on Apis mellifera and Drosophila melanogaster
Austin Wolfgang Katzer, 16, Jasper High School, Plano, Texas
Jason Tanner Smith, 16, Jasper High School, Plano, Texas
 
ANIM014 - Geospatial Analysis of Cetacean Distribution and Habitat Utilization Related to Prey Density and Sea Surface Temperature off the Long Island, New York Coastline
Jared Randolph Bergen, 18, Sayville High School, West Sayville, New York
 
ANIM049T - A Silk Sheath Production Frame Developed from Negative Geotropic Spinning Behavior of Silkworms Resulted in Silk Sheath with High Homogeneity
Charuntorn Doungnga, 18, Damrongratsongkroh School, Chiang Rai, Thailand
Runglawan Charpugdee, 17, Damrongratsongkroh School, Chiang Rai, Thailand

Third Award of $1,000

 
ANIM002 - Spotted Wing Drosophila, Baiting and Trapping
Hannah Nicole Lee, 16, The Bolles School, Jacksonville, Florida
 
ANIM030 - Inheritable Longevity Programming: First Epigenetic Mechanism and Proof-of-Concept for Transgenerational Therapies to Prevent Multiple Aging-Related Diseases with Single Molecules
Brian Xia, 16, Canyon Crest Academy, San Diego, California
 
ANIM043 - Slaying the Destructor, Part II: Dosage Optimization and Effects of Oxalic Acid on Honeybee Hives
Emily Elizabeth Llaneras, 17, Southwest Virginia Governor's School, Pulaski, Virginia
 
ANIM046T - Bubble Nesting Behavior Behind Local Wisdom of Rearing Siamese Fighting Fish by Utilizing Dry Leaves
Puvanat Triamchanchai, 15, Bangkok Christian College, Bangkok, Thailand
Touchakorn Chintavalakorn, 15, Bangkok Christian College, Bangkok, Thailand

Fourth Award of $500

 
ANIM003 - Statistical Analysis of Cliff Swallow Population Dynamics
Lillie Bahrami, 17, Boulder High School, Boulder, Colorado
 
ANIM010 - Immune Reactions of Encapsulation in Cockroaches
Chi-Yuen Wu, 17, Taipei Municipal Zhongshan Girls High School, Taipei City, Taiwan, Chinese Taipei
 
ANIM015 - Development of a Caffeine Addiction Paradigm to Examine How Dietary Restriction and Level of TOR Signaling Modulate the Effects of Drugs
Rachel Lauren Mashal, 18, John F. Kennedy High School, Bellmore, New York
 
ANIM020 - Feeding a Hungry World: The Role of Macrocyclic Lactones
Harrell Henry Phillips III, 17, Vanguard High School, Ocala, Florida
 
ANIM029T - Natural Feed to Improve the Production and Quality of Eggs in Egg Laying Hens
Jose Luis Mesa, 16, Institucion Educativa Presbitero Bernardo Montoya Giraldo, Copacabana, Colombia
Jhon Esteban Acevedo, 16, Intitucion Educativa Pbro. Bernardo Montoya Giraldo, Copacabana, Colombia
 
ANIM035 - Sensational Slime Aquatic Allies against Microbial Foes
Lauren Nicole York, 18, Southmoore High School, Moore, Oklahoma

BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
BEHA008 - Biochemical Characterization and Imaging of Arc: Insights into Neurodegeneration and Alzheimer’s Development
Rajeev Jha, 18, President Theodore Roosevelt High School, Honolulu, Hawaii

First Award of $3,000

 
BEHA008 - Biochemical Characterization and Imaging of Arc: Insights into Neurodegeneration and Alzheimer’s Development
Rajeev Jha, 18, President Theodore Roosevelt High School, Honolulu, Hawaii

Second Award of $1,500

 
BEHA014 - Going for the Goal: The Effects of Removing Preparatory Information on the Fast and Unconscious Reading of Action Goals in a Computer-Simulated Competitive Interaction
Miriam Shira Eisenberg, 18, North Shore Hebrew Academy High School, Great Neck, New York
 
BEHA025 - Food for Thought: A Novel Modeling Approach to Federal Nutrition Policymaking
Mary Zhu, 17, Nashua High School South, Nashua, New Hampshire
 
BEHA035 - CRANIOMETRIX: Developing Innovative Cognitive Tests to Diagnose Alzheimer's Early, Year Four
Nikhil Sanjay Patel, 16, Oviedo High School, Oviedo, Florida

Third Award of $1,000

 
BEHA011T - The Effect of Prosthetic Arm Vibrotactile Indicators: An Active Haptic Sensing Study of the Effect of Vibration and Visual Stimuli on Perception Accuracy
Diya Mathur, 17, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky
Sophia Nicole Korner, 17, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky
 
BEHA028 - Golden Ratio Typography: A Novel Approach to Improving Reading Comprension in Nystagmus Patients
Jordyn Arielle Schor, 17, Plainview-Old Bethpage John F. Kennedy High School, Plainview, New York
 
BEHA049 - Digitizing Manipulatives for the Blind and Visually Impaired, Phase 3
Sara Manshad, 17, Arrowhead Park Early College High School, Las Cruces, New Mexico
 
BEHA051 - Assessing the Effectiveness of Virtual Psychotherapies for OCD by Developing a Novel Software Application
Henry Low, 17, Western Sierra Collegiate Academy, Rocklin, California

Fourth Award of $500

 
BEHA007 - Analyzing Women's Representation in the Health Care Field on American Television from 1965-2015
Katherine Janeway Murphy, 18, Hicksville High School, Hicksville, Ohio
 
BEHA012 - MeEmo: An Autism Destroying Avatar, Year Two
Sapna K. Patel, 15, Oviedo High School, Oviedo, Florida
 
BEHA024 - Network Topology and Recovery Phenotype Effects on Social Media Engagement
Alexus V. McBride, 17, Roanoke Valley Governor's School for Science and Technology, Roanoke, Virginia
 
BEHA027 - Developing a Comprehensive Intervention Plan for Parents of Children with Autism with Regard to Parental Stress and Training
Kevin James Carroll, 18, Yorktown High School, Yorktown Heights, New York
 
BEHA032 - Closing the Achievement Gap in STEM: The Influence of Prior Knowledge on the Guidance Effects in Technology-Based Guided Student-Centered Learning
Anna Lou, 16, Oxford Academy, Cypress, California
 
BEHA042 - Understanding Parkinson's Disease: Basal ganglia Dysfunction's Role in the Visual Adaptation of Speech
Divya Prabhakaran, 17, Plano East Senior High School, Plano, Texas

BIOCHEMISTRY

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
BCHM011 - Highly Sensitive Single Mutation Detection of EGFR by Bridged Nucleic Acid
Edward Sangyoon Kim, 16, Midway High School, Waco, Texas

First Award of $3,000

 
BCHM011 - Highly Sensitive Single Mutation Detection of EGFR by Bridged Nucleic Acid
Edward Sangyoon Kim, 16, Midway High School, Waco, Texas

Second Award of $1,500

 
BCHM014 - Structural and Kinetic Analysis of Methicillin-resistant Staphylococcus aureus MenE, an acyl-CoA Synthetase of the Bacterial Menaquinone Biosynthesis Pathway as a Novel Antibacterial Target
Kameron Sedigh, 17, Kings Park High School, Kings Park, New York
 
BCHM023 - Inhibition of the Amyloid Processing Pathway by Micronutrients: A Systematic Genome-Wide Chemical Repositioning Approach to Counteract Alzheimer's Pathology
Swathi Ravi Srinivasan, 16, Beachwood High School, Beachwood, Ohio
 
BCHM032 - The Role of NF-E2 in Regulating Chemotherapeutic Metabolite Acrolein-Induced Nephrotoxicity
Sanjana J. Rane, 18, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky

Third Award of $1,000

 
BCHM018 - Modeling the Structures of Disease-Causing ACVR1 Mutants Using Ab Initio Methods
Nicholas Joseph Freitas, 17, Massachusetts Academy of Math and Science, Worcester, Massachusetts
 
BCHM019 - Does Gotu Kola (Centella asiatica) or Moringa (Moringa oleifera) Have an Effect on ALS Flies?
Ashara Naomi Somawardana, 14, Basis San Antonio Medical Center, San Antonio, Texas
 
BCHM025 - Investigating Interfacial Cross Linking to Combat Hard Foulants: An Experimental Study on Enzymatic Activities of the Balanus amphitrite
Christina So-Ye Oh, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia
 
BCHM042 - Assessment of Macro and Micro-Nutrients in a Recycled Supplement for Canines
Alexis Jones, 16, Auburn High School, Auburn, Alabama

Fourth Award of $500

 
BCHM005 - Rothmund-Thomson Syndrome Helicase and Its DNA Binding Preferences
Barbora Cechova, 19, Gymnazium Matyase Lercha, Brno, Czech Republic
 
BCHM012T - Misfolded alpha-synuclein: Assessment of Lactulose and Melibiose for Parkinson’s Disease
Yu-Ting Huang, 17, Taipei First Girls High School, Taipei, Taiwan, Chinese Taipei
Jia-Lan Lin, 17, Taipei First Girls High School, Taipei City, Taiwan, Chinese Taipei
 
BCHM022 - Protein Interface Targeted Aptamers Screened Using Competitive Selection
Pushkar Shinde, 15, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon
 
BCHM035 - A Novel Approach to Cancer Treatment: Allosteric Inhibition of the Carbonic Anhydrase IX Isozyme for Anticancer Applications
Nandini Tondamantham Naidu, 15, Valley Catholic High School, Beaverton, Oregon
 
BCHM039 - Development of a Novel Class of Antidiabetic and Anticancer Agents Targeting PTP1B Enzyme
Dyuti Shreya Nandy, 17, Newport High School, Bellevue, Washington

BIOMEDICAL AND HEALTH SCIENCES

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
BMED037 - The "Smart" Cancer Drug: Targeting Cancer's Achilles Heel with Novel CRISPR/Cas9
Jiwoo Lee, 16, Academy for Medical Science Technology, Hackensack, New Jersey

First Award of $3,000

 
BMED037 - The "Smart" Cancer Drug: Targeting Cancer's Achilles Heel with Novel CRISPR/Cas9
Jiwoo Lee, 16, Academy for Medical Science Technology, Hackensack, New Jersey
 
BMED072 - Identification of Thymidine Kinase I as a Universal Cell Surface Target for Treating Cancer and Development of a Novel Antibody Drug Conjugate
Michael Xiao, 18, Lone Peak High School, Highland, Utah
 
BMED094 - Accelerating Cancer Immunotherapy: Optimization of an EGFRvIII-Based Cancer Vaccine via Computationally-aided Analysis of Proteasome Processing for Improved Glioblastoma Prognosis
Anin Sayana, 17, Bellarmine College Preparatory, San Jose, California

Second Award of $1,500

 
BMED054 - Machine Learning Tool for Early Detection of Small Cell Lung Cancer Using Novel Nuclear Factor I/B Expression: Drastically Increase Patient Survival in 1 Minute for 1 Dollar
Jessika Baral, 16, Mission San Jose High School, Fremont, California
 
BMED062 - Novel Selection of Enzymes Loaded in Mesoporous Nanoparticle Carrier Engineered to Selectively Target Cancer Cells Using Aptamer
Priyanka Jain, 18, La Cueva High School, Albuquerque, New Mexico
 
BMED064 - The Effects of Near Infrared Light and Curcumin on Wound Healing and Tissue Regeneration in Girardia tigrina
Aarushi Iris Pendharkar, 14, Massachusetts Academy of Math and Science, Worcester, Massachusetts
 
BMED071 - Examining the Coding and Non-Coding Regions of Enhancer Landscapes in Vascular Smooth Muscle Cells (VSMCs) Stimulated with Angiotensin II
Varun Mandi, 18, Troy High School, Fullerton, California
 
BMED095 - The Smoking Gun: Toxicological Effects of Electronic Cigarettes on Epithelial Cells using Air Liquid Interface, Year Two
Ralph Ignacio Lawton, 17, Pennsylvania Leadership Charter School - University Scholars Program, West Chester, Pennsylvania

Third Award of $1,000

 
BMED023T - Inhibitory Effects of Omega-3 Fatty Acids-Based Fish Oil on Cholangiocarcinoma
Anin Luo, 17, Taipei First Girls High School, Taipei, Taiwan, Chinese Taipei
Tsan-Mei Chu, 18, Taipei First Girls High School, Taipei, Taiwan, Chinese Taipei
 
BMED048 - Metalloprotease Inhibitors as Lead Candidate Drugs to Treat Lymphatic Filariasis and Other Roundworm Infections
Matthew Moser, 17, Redwood High School, Larkspur, California
 
BMED053 - CRISPR Based Gene Editing Confers Resistance to Human Immunodeficiency Virus (HIV)
Aakshi Agarwal, 17, Hamden High School, Hamden, Connecticut
 
BMED056 - A Novel Method of Early Detection of Arteriosclerosis: Analyzing the Effect of Arterial Stiffness and Arterial Clogging on Blood Pressure during Systolic-Diastolic Cardiac Cycle
Shelly Goel, 15, School of Science and Engineering at Yvonne A Ewell Townview Magnet Center, Dallas, Texas
 
BMED057 - Caerin 1.9: A Possible Treatment for Alzheimer's Disease? Investigating the Effects of the Caerin 1.9 Peptide on Amyloid-beta Aggregation and Phagocytosis by Cultured Microglia
Hannah Jane Sutton, 16, St. Mary's College, Hobart, Australia
 
BMED066 - A Novel Mechanism of Chloroquine in Cancer Therapy
Xiaoxi Gao, 17, Pittsburgh Allderdice High School, Pittsburgh, Pennsylvania
 
BMED087 - The Effect of Crataegus songarica Extract on Proliferation and Apoptosis in HCT116 and SW480 Colon Cancer Cells
Renny Ma, 18, Shawnee Mission West High School, Overland Park, Kansas
 
BMED091 - Targeting Mistranslation in Cancer and Neurodegenerative Disease Therapies
Koushal Rao, 18, Lincoln Park Academy, Fort Pierce, Florida

Fourth Award of $500

 
BMED006 - Accuracy of Non-Invasive Continuous Glucose Nanosensor for ex vivo Artificial Pancreas
Maya Miriam Levy, 16, Dr. Michael M. Krop Senior High School, Miami, Florida
 
BMED016 - Using Modified S100A9 Monoclonal-Antibody-Infused Field Effect Transistors to Accurately Detect the Presence of Early Stage Renal Cell Carcinoma
Mark Laurie, 16, Joe E. Newsome High School, Lithia, Florida
 
BMED018 - Revolutionary Blood Test Tube 2.0
Julian Elmasry, 18, Southwest Virginia Governor's School, Pulaski, Virginia
 
BMED030 - Organotypic ex vivo Culture of Liver Tissue for Assessment of HCC Chemoprevention Drug
Mohamed Ehab El-Abtah, 16, Syosset High School, Syosset, New York
 
BMED047 - Investigating p16 Control of Mitochondrial Biogenesis in Melanoma
Chelsea L. Li, 17, West High School, Salt Lake City, Utah
 
BMED052 - PGC1-Alpha and Cyclin D1 Synergistically Activate Lipogenesis via Upregulated Oxidative Pentose Phosphate Pathway and TCA Cycle Citrate Efflux
Cassandra Mia Grello, 17, Half Hollow Hills High School East, Dix Hills, New York
 
BMED061 - Late Stage Osteoarthritis Reveals Increased Expression of SQSTM1
Alexa Nicole Schneck, 18, Conrad Weiser High School, Robesonia, Pennsylvania
 
BMED073 - An Investigation of East Indian Sandalwood Oil (EISO)'s Mechanism of Inhibition in AGS Gastric Cancer Cells: A Patch Clamp Study of TRPM7 Ion Channels
Nia Myfanwy Clements, 15, Keystone School, San Antonio, Texas
 
BMED080 - Studying the Effects of the Missing X Chromosome on the Liver
Isani Singh, 16, Cherry Creek High School, Greenwood Village, Colorado
 
BMED086 - Using Gene Expression Analysis to Identify Tumor Evolution across Cancer Types
Shaheel Shankar Mitra, 17, Cincinnati Country Day School, Cincinnati, Ohio

BIOMEDICAL ENGINEERING

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
ENBM036 - Trapping Phantoms into Robots: A New Control Method and Design for Transradial Myoelectric Prostheses and Induced Penfield's Map Cortical Remapping for Tactile Feedback
Luiz Fernando da Silva Borges, 17, Instituto Federal de Educacao, Ciencia e Tecnologia do Mato Grosso do Sul - Campus Aquidauana, Aquidauana, Brazil

First Award of $3,000

 
ENBM036 - Trapping Phantoms into Robots: A New Control Method and Design for Transradial Myoelectric Prostheses and Induced Penfield's Map Cortical Remapping for Tactile Feedback
Luiz Fernando da Silva Borges, 17, Instituto Federal de Educacao, Ciencia e Tecnologia do Mato Grosso do Sul - Campus Aquidauana, Aquidauana, Brazil
 
ENBM053 - Design and Assembly of CRISPR/Cas9-Based Virus-Like Particles for Orthogonal and Programmable Genetic Engineering in Mammalian Cells
Michael Zhang, 18, Conestoga High School, Berwyn, Pennsylvania

Second Award of $1,500

 
ENBM032 - Development of a Portable, Tattoo-Based Biosensor for the Non-Invasive, Low-Cost Diagnosis of Atherosclerosis via Iontophoresis of Macrophage-Targeting Silver Nanoparticles
William Yin, 16, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut
 
ENBM049 - The Other Side of Me: An Arduino Based Game for Bilateral Integration in Autism Spectrum Disorder
Samuel Ferguson, 17, Christian Unified High School, El Cajon, California
 
ENBM065T - Turning Probiotics into Antibiotics: Engineering a Broad-Spectrum Antibacterial Probiotic via Inclusion of Antimicrobial Peptide-Encoding DNA, Year Two
Madeline Chawla McCue, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota
Evelyn Grace McChesney, 17, Breck School, Golden Valley, Minnesota

Third Award of $1,000

 
ENBM019 - Combating Antibiotic Resistant Bacteria Using Tissue Adhesive Hydrogel with Cell-Membrane Coated Nanotherapeutics
Maggie Shin-Young Chen, 16, Canyon Crest Academy, San Diego, California
 
ENBM045 - Computational and Experimental Design of MIP Nanoparticles: A Novel Theranostic Solution to Detect and Neutralize Endotoxins
Sriharshita Vani Musunuri, 16, Henry M. Jackson High School, Bothell, Washington
 
ENBM047 - Utilizing Artificial Muscles to Enhance the Human Body
James Magnasco, 19, East Boston High School, East Boston, Massachusetts
 
ENBM062 - Cellphone based Optometry using Hybrid Images
Shreyas Kapur, 17, Modern School Barakhamba Road, Delhi, India
 
ENBM063 - TiC- Tongue Interface Communication: Assistive Technology for Severe Impairments
Emma Marie Mogus, 17, White Oaks Secondary School, Oakville, Canada

Fourth Award of $500

 
ENBM010 - Inexpensive, Portable Glucose Monitor for Diabetics via a Crosslinked Sensing Fluid
Serena Liang Jing, 17, Saint Paul Central High School, St. Paul, Minnesota
 
ENBM021 - Passive Reduction of Involuntary Arm/Hand Tremors, Phase III
Russell W. Ludwigsen, 15, Early College Academy, Albuquerque, New Mexico
 
ENBM029T - Venus: Vascular Locator
Marcia Cunha dos Santos, 19, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Novo Hamburgo, Brazil
Carolina Rosa Kelsch, 19, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Novo Hamburgo, Brazil
 
ENBM033 - HeadSentry: An Innovative Real Time System for Preventing Second Impact Syndrome (SIS) from an Overlooked Concussion in Aquatic Sports
Julienne Isabelle Sauer, 16, Dougherty Valley High School, San Ramon, California
 
ENBM048 - Polyetherketoneketone (PEKK), 3D Printed, Bipartite Surgical Implant: An Alternative and Supportive Cure for Internal Coxa Saltans in Female Adolescents
Sophie Elizabeth Edelstein, 15, Wilbur Cross High School, New Haven, Connecticut
 
ENBM055 - A Ketone Detecting Patch using Perspiration to Detect Type 1 Diabetes
Anna Quinlan, 14, Menlo-Atherton High School, Atherton, California
 
ENBM068 - lnvestigating Shear Thickening Fluid Applications to Decrease Linear and Rotational Mean Peak Acceleration as Measured by Dual Axis Accelerometers in Hockey Headgear and a Hybrid 3 Head Form
Clara Elizabeth Wagner, 17, Saginaw Arts and Sciences Academy, Saginaw, Michigan

CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
CELL058 - FOXO Transcription Factor: A Novel Therapeutic for Cardiometabolic Disease
Marissa Sumathipala, 15, Broad Run High School, Ashburn, Virginia

First Award of $3,000

 
CELL028 - The Optimization of Nanoparticle-Based Drug Delivery of Melittin in a Colloidal Suspension as a Selective Method to Target HIV Structural Antigen p24
Sanjeev-Kumar Mamalapuram Sathish, 16, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut
 
CELL058 - FOXO Transcription Factor: A Novel Therapeutic for Cardiometabolic Disease
Marissa Sumathipala, 15, Broad Run High School, Ashburn, Virginia

Second Award of $1,500

 
CELL013 - Novel Inhibitors of Glucose Transporter 1 (GLUT1) for Cancer
Brian Jason Du, 17, Plano West Senior High School, Plano, Texas
 
CELL019 - Silk-Gland-Derived Sericin as a Growth Promoter in Animal Cell Culture
Tomoro Warashina, 18, Yokohama Science Frontier High School, Yokohama-City, Japan
 
CELL021 - Role of Sirt1 during Oligodendrocyte Progenitor Proliferation in Cerebellar White Matter after Hypoxia
Jay Gupta, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

Third Award of $1,000

 
CELL003 - Untangling the Mystery: The Link between Variations in the Oxytocin Receptor Gene and Trichotillomania
Mikayla Katherine Hammers, 18, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, Hot Springs, Arkansas
 
CELL027 - Alpha and Beta Adrenergic Agonists Increase Hindrance to Diffusion of 3-kDa Dextran in Mouse Visual Cortex Extracellular Space
Matthew Raymond Perkins, 16, George W. Hewlett High School, Hewlett, New York
 
CELL043T - Study on the Ability of Binding and Killing Several Cancer Cell Lines of Antinuclear Antibody
Chau Thu Minh Nguyen, 17, Thang Long High School for the Gifted, Da Lat, Viet Nam
Chinh Lu Duc Hoang, 16, Thang Long High School for the Gifted, Da Lat, Viet Nam
 
CELL056 - Testing Valproic Acid and Surfactant Regulation as Potential Therapeutics for Nitrogen Mustard Injury
James Gordon Gow, 17, Lawrence High School, Lawrenceville, New Jersey
 
CELL057 - Novel Cancer and Viral Infection Treatment via Antisense RNA-Guided Selective Protein Expression
Matteo Bomben, 18, Holy Trinity School, Richmond Hill, Canada

Fourth Award of $500

 
CELL004 - “Let There Be Light!” rAAV Mediated Delivery of shRNA in a Canine Model of Autosomal-dominant Retinitis pigmentosa
Margarita Cruz-Sanchez, 17, West Shore Junior/Senior High School, Melbourne, Florida
 
CELL024T - The Molecular Basis of the Transdifferentiation of Embryonic Chick Limb Chondrogenic Precursors into a Beige Fate
Kruti A. Sutaria, 17, Ardsley High School, Ardsley, New York
Anisha Reddy Duvvi, 17, Yorktown High School, Yorktown Heights, New York
 
CELL030 - Loss of Fascin Enhances Nuclear Actin Filament Formation
Sweta Sudhir, 18, John F. Kennedy High School, Cedar Rapids, Iowa
 
CELL033 - mTOR Regulates the Phenotypic Modulation of De-differentiated Mesenchymal Stem Cells in Vascular Disease
Meera Parvathy Kumanan, 17, Yorktown High School, Yorktown Heights, New York
 
CELL044 - Nutrient Starvation-Induced Cancer Cell Death in Acute Myeloid Leukemia Cells
Eric Wang, 17, Chattahoochee High School, Johns Creek, Georgia
 
CELL046 - Mechanism of Inactivation of Piezo Ion Channels
Alisa Fangchun Cui, 18, North Carolina School of Science and Mathematics, Durham, North Carolina

CHEMISTRY

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
CHEM006T - The Effect of Carbon on Iron Nickel Bimetallic Nanoparticle Degradation of Orange G
Kathryn Anna Lawrence, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado
Katherine Afton Younglove, 18, Fairview High School, Boulder, Colorado

First Award of $3,000

 
CHEM006T - The Effect of Carbon on Iron Nickel Bimetallic Nanoparticle Degradation of Orange G
Kathryn Anna Lawrence, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado
Katherine Afton Younglove, 18, Fairview High School, Boulder, Colorado
 
CHEM009 - Effect of Jahn-Teller Distortions on Relaxation Dynamics
Archana Verma, 16, Jericho High School, Jericho, New York
 

Second Award of $1,500

 
CHEM048 - Versatile, Efficient, and Facile Functionalization of Poly(p-phenylene oxide) via Azide-Alkyne "Click" Chemistry
Kailash Raman, 16, Sandra Day O'Connor High School, Phoenix, Arizona
 
CHEM057 - Preventing Urushiol (Poison Oak) Induced Dermatitis by Deactivating the Allergen
Amy Dunphy, 15, The Harker School, San Jose, California
 
CHEM059 - Combating Viral Outbreaks: Rapid and Selective Detection of Viruses Using Inexpensive Polymer Films
Anjini Karthik, 17, Saint Francis High School, Mountain View, California

Third Award of $1,000

 
CHEM023 - Nickel Oxy-hydroxide Thin Films as Efficient Electrocatalysts for Dye Wastewater Treatment
Yuhang Wang, 19, National Junior College, Singapore, Singapore
 
CHEM027T - Superparamagnetic Iron(II,III) Oxide Silver Cysteine Complex Nanoparticles (SISCCN) in Metal Ions Adsorption and Chiral Recognition
Kwun Wing Thomas Li, 16, King's College, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
Pak Hei Chu, 18, King's College, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
Tat Ngai Davis Chan, 17, King's College, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
 
CHEM029 - UV-Light Sensitive Transparent Organic Solar Cells
Cheng-Pei Lin, 17, Taipei First Girls High School, Taipei City, Taiwan
 
CHEM036 - A Highly Efficient and Economically Profitable Electrocatalytic Conversion of Carbon Dioxide using Nanostructured Electrodes
Nikhil Murthy, 16, Catlin Gabel School, Portland, Oregon
 
CHEM044T - Potential Anticancer Complexes from Platinum and Clove Basil Oil (Ocimum grastissimum L.)
My Ha Nguyen, 17, High School for Gifted Students, Hanoi National University of Education, Hanoi, Viet Nam
Long Quang Nguyen, 18, High School for Gifted Students, Hanoi National University of Education, Hanoi, Viet Nam

Fourth Award of $500

 
CHEM010 - A Novel Ultrastable Zwitterionic Quantum Dot Synthesis
Shrikant Chand, 15, Detroit Country Day School, Beverly Hills, Michigan
 
CHEM014 - Molecular Dynamics Simulations of the NF-kB Inducing Kinase in Disease Prevention: The Structure-Function Relationship of the NIK protein and Its Effect on Cancer
Joshua Yue, 18, Texas Academy of Mathematics and Science, Denton, Texas
 
CHEM022 - Immobilization of Glycans on Silicon Substrates for Diagnostic Microarrays
ShuYi Jia, 19, National Junior College, Singapore, Singapore
 
CHEM025 - Removal of Heavy Metals from Water Using Zea mays Stover
Stephanie Luan Martinez, 16, Success Academy D.S.U., St. George, Utah
 
CHEM033 - Next Generation Fatty Acid Binding Protein Inhibitors: Computer-Aided Drug Design and Synthesis of Novel Truxillic Acid Diesters for Chronic Pain Inhibition
Sarah Lee, 17, Syosset High School, Syosset, New York
 
CHEM043T - An Electrodynamic Approach to the Colligative Properties of Solutions through Thermodynamic and Quantum Consideration of Ionic Hydration Systems
Andrew Owen Neely, 17, St. Andrew's Episcopal School, Ridgeland, Mississippi
Charley Robert Hutchison, 16, St. Andrew's Episcopal School, Ridgeland, Mississippi
 
CHEM055T - Can We Directly Measure Each Solute Concentration in Mixed Solution? A New Class of Polarimeter
Seong Ho Lim, 18, Gyeongnam Science High School, Jin Ju, South Korea
Jihong Kim, 18, Gyeongnam Science High School, Jinju, South Korea
Seung Yoon Lee, 17, Gyeongnam Science High School, Jinju-Si, South Korea

COMPUTATIONAL BIOLOGY AND BIOINFORMATICS

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
CBIO047 - A Machine Learning Framework for Multi-Omics Discovery and Characterization of Gene Co-Alterations Impacting Disease
Swetha Revanur, 17, Evergreen Valley High School, San Jose, California

First Award of $3,000

 
CBIO047 - A Machine Learning Framework for Multi-Omics Discovery and Characterization of Gene Co-Alterations Impacting Disease
Swetha Revanur, 17, Evergreen Valley High School, San Jose, California

Second Award of $1,500

 
CBIO010 - Application of a Machine Learning Logistic Regression Algorithm in a Classification Model to Predict Epileptic Seizures
Christine Joy Liu, 16, The Westminster Schools, Atlanta, Georgia
 
CBIO034T - Window to the Brain: Using Retinal Biomarkers to Diagnose Alzheimer’s Disease
Archana Bhagyalakshmi Murali, 17, Breck School, Golden Valley, Minnesota
Elena Alexandra Berman, 16, Breck School, Golden Valley, Minnesota

Third Award of $1,000

 
CBIO001 - A Rehabilitation Aid for the Treatment of 'Clenched Fist,' Condition in Multiple Sclerosis
Lauren Ursula Murphy, 17, Loreto Balbriggan, Dublin, Ireland
 
CBIO005 - Novel Machine Learning Algorithms for Early Diagnosis of Melanoma
Simran Modi, 17, The Gwinnett School of Math, Science, and Technology, Lawrenceville, Georgia
 
CBIO024 - Determining the Protein Structure from Ant Colony Optimization Using Energy Minimization Derived From the Ising Model
Michelle Chushan Xu, 15, Arnold O. Beckman High School, Irvine, California
 
CBIO037 - Predictive Modeling of Optimal Cancer Therapies
Joyce Xu, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado

Fourth Award of $500

 
CBIO012 - A Novel Orientation-Based Statistical Potential for Efficient Prediction of Protein Structure
Venkatesh S. Sivaraman, 18, Bexley High School, Bexley, Ohio
 
CBIO016 - Identification of Parkinson’s Disease-Associated SNP-SNP Interaction Using Interaction Analysis by Chi-Square (IAC)
Sidney K. Chu, 16, Hong Kong International School, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
 
CBIO041 - A Machine Learning Approach to Identifying Ordered Binding Regions on Order-Disorder Protein Interfaces
Jake Yee Cui, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia
 
CBIO042T - Applying Jacobian Free Krylov Solvers to Model Epidemics
Jovan Y. Zhang, 18, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico
Sophia Li, 17, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico
 
CBIO043T - Linked Fuzzy Inference System: A Novel Approach to Schizophrenia Diagnosis
Adhya Beesam, 15, Plano East Senior High School, Plano, Texas
Shriya Beesam, 15, Plano East Senior High School, Plano, Texas

EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCES

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
EAEV012 - Staying Afloat: Utilizing the Physiological Adaptation Mechanisms of Marsh Vegetation and the Use of Mathematical Modeling for Barrier Island Restoration, Year Three
Natalie Marie Bush, 17, Saint Josephs Academy, Baton Rouge, Louisiana

First Award of $3,000

 
EAEV012 - Staying Afloat: Utilizing the Physiological Adaptation Mechanisms of Marsh Vegetation and the Use of Mathematical Modeling for Barrier Island Restoration, Year Three
Natalie Marie Bush, 17, Saint Josephs Academy, Baton Rouge, Louisiana
 
EAEV017 - Sea Level Rise and March of the Molokai Mangrove: The Socioeconomic and Environmental Impacts of Sea Level Rise and Introduced Red Mangrove (Rhizophora mangle) on Molokai, Hawaiian Islands
Lily Nalulani Jenkins, 16, Molokai High School, Hoolehua, Hawaii

Second Award of $1,500

 
EAEV028 - A Novel Profitable Phytoremediation Process for Reducing Eutrophication at Zero Cost
Uttkarshni Tripathii, 15, Dalton School, New York, New York
 
EAEV058 - Testing the Water Quality of Karst Outflows in the Ozarks
Mandolin Harris, 18, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, Hot Springs, Arkansas
 
EAEV067 - NEW Low-Cost System Uses Novel Visual Aid to Improve the Quality and Accessibility of Water in Developing and 3rd World Countries
Rachel Elizabeth Brouwer, 14, Bedford Academy, Bedford, Canada
 
EAEV079 - Quakify: A Low-Cost, Crowdsourced, Real-Time Solution to Earthquake Early Warning
Harish Palani, 16, Sunset High School, Portland, Oregon

Third Award of $1,000

 
EAEV004 - Global Warming and El Niño-Southern Oscillation Cycles Effect on Sea Turtles
Cathleen Teresa Mestre, 18, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida
 
EAEV011T - An Enzymatic Approach to Treating Colony Collapse Disorder in Pollinating Bee Populations as a Result of Neonicotinoid Pesticides
Jessica Moore, 16, Union Grove High School, McDonough, Georgia
Katie Lauren Gwaltney, 17, Union Grove High School, McDonough, Georgia
 
EAEV024T - Experimental Simulation of Cellular Convection with Miso Soup
Yu-Hung Chen, 18, The Affiliated Senior High School of National Taiwan Normal University, Taipei, Taiwan, Chinese Taipei
Shih-Hao Chen, 18, The Affiliated Senior High School of National Taiwan Normal University, Taipei, Taiwan, Chinese Taipei
 
EAEV031 - Getting the Dirt on Diversity II
Chali Ann Simpson, 17, Grants High School, Grants, New Mexico
 
EAEV063T - Rice Straw Phytolith to enhance CO2 capture: Ideas for sustainable management of rice straw and reduction of greenhouse gases from paddy soils
Phong Tuan Pham Vu, 16, H.U.S. High School for Gifted Students, Hanoi, Viet Nam
Ngoc Bao Nguyen, 16, H.U.S. High School for Gifted Students, Ha Noi, Viet Nam
 
EAEV076 - Ice Ice Maybe
Brooke-destinee Lockwood, 15, DeKalb High School, Waterloo, Indiana
 
EAEV083 - Biomimetic Vortex Dredger
Bradley Stalker, 17, Energy Coast UTC, Workington, United Kingdom

Fourth Award of $500

 
EAEV016 - Optimization and Field Testing of a Low-cost Portable Enterococci Test (PET) Kit
Margaret Katherine Parrish, 17, Chamberlain High School, Tampa, Florida
 
EAEV018 - A Super Soaker for Greenhouse Gas: The Design and Synthesis of a Novel Metal Organic Framework for Adsorption and Storage of Gases like CO2
Megha Vyakaranam, 15, Independence High School, Frisco, Texas
 
EAEV034 - The Effect of Tri-sprintec and Metformin and Their Doses on the Mortality and Reproduction of Ampullariidae, Daphnia magna, and Lemnoideae & the Heart Rate of Daphnia magna in Aquatic Ecosystems
Sarayu K. Das, 15, Spring Valley High School, Columbia, South Carolina
 
EAEV035T - Superconductive Hybrid Desalination
Samah Ayman Hamdy, 17, Maadi STEM School for Girls, Cairo, Egypt
Maria Hany Hanna Shehata, 18, Maadi STEM School for Girls, Cairo, Egypt
 
EAEV043T - Polymers to Care for the Environment
Jose Carlos Hernandez Garcia, 17, Colegio de Bachilleres del Estado de Hidalgo, Actopan, Mexico
Aylin Diaz Alamilla, 17, Colegio de Bachilleres del Estado de Hidalgo, Actopan, Mexico
 
EAEV060 - Geochemical Extraction of Ceratopsian Remains and Opal from Ironstone
Emily Grace Cross, 16, Hammarskjold High School, Thunder Bay, Canada
 
EAEV066 - Identifying Greenhouse Gas Hotspots in Megacities
Siona Prasad, 15, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia
 
EAEV069 - The Effect of Epoxy Resin Liners on Bisphenol A Contamination of Canned Foods
Zhiyue Wang, 16, West Lafayette Junior-Senior High School, West Lafayette, Indiana
 
EAEV072 - Developing a Numerical Box Model to Compute Algae Concentration (as Chlorophyll)
Sichen Shawn Chao, 16, Oxford High School, Oxford, Mississippi

EMBEDDED SYSTEMS

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
EBED022 - Brace Yourself: A Novel Electronically Aided Leg Orthosis
Syamantak Payra, 15, Clear Brook High School, Friendswood, Texas

First Award of $3,000

 
EBED022 - Brace Yourself: A Novel Electronically Aided Leg Orthosis
Syamantak Payra, 15, Clear Brook High School, Friendswood, Texas

Second Award of $1,500

 
EBED013T - Eye-controlled Wheelchair: A Low-cost Open Source Hard- and Software System Allowing Independent Mobility for People with Severe Disabilties
Myrijam Stoetzer, 15, Franz-Haniel-Gymnasium, Duisburg, Germany
Paul Foltin, 16, Franz-Haniel-Gymnasium, Duisburg, Germany
 
EBED044T - The Applications of Peristaltic Pumping Systems in Chemistry Laboratories
Matthew Thomas Spettel, 18, Merrimack High School, Merrimack, New Hampshire
Sara Mason, 17, Merrimack High School, Merrimack, New Hampshire
 

Third Award of $1,000

 
EBED001T - Time-Domain Reflectometry Applied to Irrigation Control
Fabiane Kuhn, 19, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Novo Hamburgo, Brazil
Guilherme de Oliveira Ramos, 18, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Novo Hamburgo, Brazil
 
EBED005 - Wearable Device to Translate American Sign Language (ASL) into English
Abishek Stenush Gomes, 16, Belvoir College International, Colombo, Sri Lanka
 
EBED031 - MyHealth: A Wearable for Detection, Monitoring, and Control of Parkinsonian Tremor
Surabhi Gopal Mundada, 16, Olympia High School, Olympia, Washington
 
EBED039 - Communication by Ultrasound Using Radio Modulation Techniques
Adeline Frances Hillier, 15, Newport High School, Bellevue, Washington

Fourth Award of $500

 
EBED003T - IP Intercom
Nuria Rocio Orquin, 18, Escuela Educacion Tecnica Numero 1 "Republica del Paraguay", Ituzaingo, Argentina
Jason Leonel Linares, 19, Escuela Educacion Tecnica Numero 1 "Republica del Paraguay", Ituzaingo, Argentina
 
EBED012 - Two Transistor Ternary Random Access Memory
Simon Peter Tsaoussis, 18, Christopher Columbus High School, Miami, Florida
 
EBED024 - Development and Systems Integration of a Modular Power Factor Corrected Pre-regulator, LiFePO4 Battery Charger, DC Motor Controller, and Battery Monitoring System
Drew Prevost, 18, Covenant Christian Academy, Huntsville, Alabama
 
EBED030 - CastMinder: Embedded Smart Sensors and Companion Software to Detect the Onset of Conditions Associated with Cast and Splint Complications and to Promote Patient Healing in Orthopedic Casts and Splints
Alexander Frederick Wulff, 16, Skaneateles High School, Skaneateles, New York
 
EBED037 - Engineering a Modern-Day Enigma Machine
Andrew John Eggebraaten, 15, John Marshall High School, Rochester, Minnesota

ENERGY: CHEMICAL

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
EGCH029 - Nature-Based Solid Polymer Electrolytes for Improved Safety, Sustainability, and Efficiency in High-Performance Rechargeable Batteries
Kathy Liu, 17, West High School, Salt Lake City, Utah

First Award of $3,000

 
EGCH029 - Nature-Based Solid Polymer Electrolytes for Improved Safety, Sustainability, and Efficiency in High-Performance Rechargeable Batteries
Kathy Liu, 17, West High School, Salt Lake City, Utah

Second Award of $1,500

 
EGCH013T - Investigation and Development of a New Solid Polymer Electrolyte Using an Natural Membrane for Fuel Cell Devices
Chizumi Maeta, 18, Yonago National College of Technology, Yonago-City, Japan
Mei Yamamura, 17, Yonago National College of Technology, Yonago-city, Japan
 
EGCH021 - Incorporation of Platinum and Gold Partially Reduced Graphene Oxide into Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cells for Increased Output Power and Carbon Monoxide Tolerance
Lee Blackburn, 17, Lawrence High School, Cedarhurst, New York
 
EGCH048 - The Effect of the Type of Extraction Method on the Amount of Crude Algal Lipids Recovered for Economically Feasible Biofuel Production
McKenna Kristin Loop, 17, Arizona College Preparatory- Erie, Chandler, Arizona

Third Award of $1,000

 
EGCH014 - Fabrication, Characterization, and Modeling of a Biodegradable Battery for Transient Electronics
Vineet Edupuganti, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon
 
EGCH018T - Sencha Power
Hei Man Fong, 16, The Chinese Foundation Secondary School, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
Ching Man Felice Tang, 17, The Chinese Foundation Secondary School, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
Nai To Chan, 16, The Chinese Foundation Secondary School, Hong Kong, China, Hong Kong Special Administrative Region
 
EGCH027 - Novel Glycerol-Free Biodiesel Production using Enzyme Catalysis
Martha Haddad, 16, Immaculate High School, Danbury, Connecticut
 
EGCH037 - Enhancing the Rate Capability of the Ni-Co-O System Electrode Using NH3 Treatment
Anchit Narain, 17, Clovis North High School, Fresno, California

Fourth Award of $500

 
EGCH005 - Synthesis of Biodiesel from Hydrolyzed Rice By-Products Fermented with Engineered B. subtilis
Taryn Renee Imamura, 18, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, Hot Springs, Arkansas
 
EGCH008 - Black Silicon Inflatable Hybrid Solar Power, a 3rd Year Study
Camille Alden Miles, 16, Niceville High School, Niceville, Florida
 
EGCH023T - Power to Gas: An Alternative Approach
Jakob Dichgans, 18, Gymnasium Uberlingen, Uberlingen, Germany
Daniel Simon Riesterer, 19, Gymnasium Uberlingen, Uberlingen, Germany
Lumen Latus Haendler, 19, Freie Waldorfschule Uberlingen, Uberlingen, Germany
 
EGCH028 - Development and Optimization of High Energy Density Sodium-Sulfur Secondary Battery Technology: Attractive Alternative to Lithium
Roshan Duggineni, 18, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky
 
EGCH031T - Ceria Supported Cu-Co Composite Catalyst for WGS Reaction
Nayeong Kim, 17, Korean Minjok Leadership Academy, Hoengseong, South Korea
Jongha Choi, 18, Korean Minjok Leadership Academy, Hoengseong, South Korea
 
EGCH039 - Novel Brine Water-Graphene Based Energy Generation: Engineering the Endless Cycle
Hannah Meiseles, 16, The Woodlands College Park High School, The Woodlands, Texas

ENERGY: PHYSICAL

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
EGPH008 - Development of a High Efficiency Solar Cell Using Adaptive Self-Cooling
Tiasha Joardar, 17, Plano West Senior High School, Plano, Texas

First Award of $3,000

 
EGPH008 - Development of a High Efficiency Solar Cell Using Adaptive Self-Cooling
Tiasha Joardar, 17, Plano West Senior High School, Plano, Texas

Second Award of $1,500

 
EGPH010 - A Novel Method of Reverse Electrowetting Utilizing Self-Induced Potential with Direct Applications in Energy Harvesting
Rishi Shankar Sundaresan, 18, North Carolina School of Science and Mathematics, Durham, North Carolina
 
EGPH015 - Improving Energy Efficiency and Reducing Our Carbon Footprint: A Novel Approach for Fabricating Inexpensive Electrochromic Coatings for Smart Windows
Naveena Bontha, 16, Hanford High School, Richland, Washington

Third Award of $1,000

 
EGPH006T - Renewable Power Pole
Travis Wayne Gunn, 18, Hewitt Trussville High School, Trussville, Alabama
Elijah Noah Greene, 17, Hewitt Trussville High School, Trussville, Alabama
 
EGPH017 - From Nano Defects to Mega Power: Heavily-Zirconium-Doped Trapped Field (Gd,Y)BaCuO Superconductor Tapes for High Power Wind Turbine Generators
Kavita Selva, 16, Clear Lake High School, Houston, Texas
 
EGPH040 - Phase Change Material Based Thermal Energy Storage for Higher Efficiency Photovoltaics
Aditya Jog, 17, William Mason High School, Mason, Ohio

Fourth Award of $500

 
EGPH004T - CONSERVAA
Matteo Monni, 19, Istituto Tecnico Industriale Statale Michele Giua, Cagliari, Italy
Emma Bordigoni, 19, Istituto Tecnico Industriale Statale Michele Giua, Cagliari, Italy
 
EGPH011 - Numerical and Analytical Model Development for Tidal Barrage Energy Output
Peter Joseph Menart, 16, Carroll High School, Dayton, Ohio
 
EGPH023 - The Solar System: A Green Power & Water Cleaning Invention for Improved Life Quality in Developing Communities
Macinley Neve Butson, 15, The Illawarra Grammar School, Mangerton, Australia
 
EGPH034 - A New Spin on Renewable Energy
Shahmir Khan Niazi, 15, Beaconhouse School System Valencia Town Campus, Lahore, Pakistan

ENGINEERING MECHANICS

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
ENMC023 - A Novel and Simple Power Saving Controller for Stepper Motors
Takahiro Ichige, 18, Chiba Municipal Chiba High School, Chiba-City, Japan

First Award of $3,000

 
ENMC023 - A Novel and Simple Power Saving Controller for Stepper Motors
Takahiro Ichige, 18, Chiba Municipal Chiba High School, Chiba-City, Japan
 
ENMC056 - Development of a Hybrid Inkjet 3D Printer: A Novel Approach to 3D Printing Conductive Architectures and Flexible Electronics
Joshua Murphy Jacob, 16, Saint Xavier High School, Louisville, Kentucky

Second Award of $1,500

 
ENMC006 - Orbital Recognition System for Space Debris Tracking Using Artificial Neural Networks: A Journey from Inner-Brain GPS to Outer-Space GPS
Amber Zoe Yang, 17, Trinity Preparatory School, Winter Park, Florida
 
ENMC016 - Dual Purpose Muffler
Edmond Bruce Strickland, 18, South Montgomery County Academy, Grady, Alabama
 
ENMC034 - Project Maverick: An Omni-Directional Robotic Mobility System
Alex Cristian Tacescu, 18, Clovis North High School, Fresno, California
 
ENMC036 - Understanding Heat Transfer Mechanisms in Forest Fire Spread: Convection, Radiation, Fluid Dynamics, and Their Applications for Firefighter Protection in a High Temperature Fine Fuel Particle Environment
Kyra Leigh Seevers, 17, Paul Laurence Dunbar High School, Lexington, Kentucky

Third Award of $1,000

 
ENMC011 - A Smart Burn and Spill Proof “SAFE” Microwave that Spares the Salad: Novel Application of Levenberg-Marquardt Algorithms in Bayesian Analysis for Real-Time Numerical Thermodynamic Modeling
Muhammad Shahir Rahman, 16, Westview High School, Portland, Oregon
 
ENMC028T - Electric Skateboard with Disk Brakes and Bluetooth Remote Control
Weizhen Cai, 17, NO.6 High School, Xiamen, China
Ming Yan, 19, NO.6 High School, Xiamen, China
 
ENMC030T - Developing a Novel Public Intra-city Small- to Medium-sized Cargo Distribution System for Cities of the Future
Mark Tsz Chun Lau, 17, Shanghai American School- Puxi Campus, Shanghai, China
Hyun Seo Chung, 16, Shanghai American School- Puxi Campus, Shanghai, China
Ricky Tsun Yuen Ho, 16, Shanghai American School- Puxi Campus, Shanghai, China
 
ENMC050 - Project ARROW: Autonomous Rocket Return on Wings
Benjamin Kolland, 17, Alternative Family Education (A.F.E.), Santa Cruz, California
 
ENMC064T - True-HEV: An Innovation for Hybrid Electric Engines
Burzin Poras Balsara, 16, Clark High School, Plano, Texas
Malav H. Shah, 16, Clark High School, Plano, Texas
 
ENMC066T - Diverse Terrain Wheelchair
Ngan Hoang Nguyen, 18, Le Hong Phong High School for the Gifted, Ho Chi Minh City, Viet Nam
Truc Thanh Pham, 18, Le Hong Phong High School for the Gifted, Ho Chi Minh city, Viet Nam

Fourth Award of $500

 
ENMC005 - A Novel Prosthetic Design Utilizing a Unique, Integrated Sensory Control Platform, Brushless Motor Drive System, and Worm Gear Mechanism through Rapid Prototyping
Megan Rose Erdozain, 17, Medical Academy for Science and Technology, Homestead, Florida
 
ENMC012 - Highly Effective Hybrids
Danika Louw, 16, Holy Spirit Catholic High School, Tuscaloosa, Alabama
 
ENMC018 - Rotating Fluid in Paraboloidal Tank Tuned Liquid Damper as an Effective Vibration Absorber
Yen-Chen Chen, 16, National Tainan First Senior High School, Tainan City, Chinese Taipei
 
ENMC022 - A Wing of the Future: Part III
Trevor Michael Jordan, 18, Animas High School, Durango, Colorado
 
ENMC031 - Origami Transformer: Bridging Ancient Art with Modern Computer Sciences
Chin Yeoh, 16, ChengDu International School, Chengdu, China
 
ENMC054 - Dynamics of 3D Printing: Reactor3D
Jason Kaufmann, 16, Suncoast Community High School, Riviera Beach, Florida
 
ENMC060 - Get Up 'N' Go: Walker Stabilization Device
Alexandra Jade Miller, 17, Northern Garrett High School, Accident, Maryland
 
ENMC067 - Recycling Aluminum in Resource Scarce Regions
Zoe Crisp, 18, Marietta High School, Marietta, Georgia

ENVIRONMENTAL ENGINEERING

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
ENEV049 - Reinventing the Leaf: A Manufactured Biohybrid Photosynthetic System
Wyatt Martin Pontius, 18, Academy of Science, Sterling, Virginia

First Award of $3,000

 
ENEV032 - An Eye in the Sky: Determining the Viability of Using Drones for Agricultural Improvement
Waylon Reid Williams, 18, Muldrow High School, Muldrow, Oklahoma
 
ENEV049 - Reinventing the Leaf: A Manufactured Biohybrid Photosynthetic System
Wyatt Martin Pontius, 18, Academy of Science, Sterling, Virginia
 
ENEV066 - Developing Inexpensive Calcium Alginate Based Scaffolds for Phosphate Sorption in Stormwater
Paige Elizabeth Brown, 17, Bangor High School, Bangor, Maine

Second Award of $1,500

 
ENEV020 - Addressing Global Water Scarcity with a Novel Hydrogel Based Desalination Technique Using Saponified Starch-g-polyacrylamide and Its Hydrophilic Properties to Harvest Fresh Water with a Low Energy and Chemical Footprint
Chaitanya Dasharathi Karamchedu, 16, Jesuit High School, Portland, Oregon
 
ENEV021 - Design and Implementation of a Sustainable Permeate Gap Membrane Distillation System for Water Purification in the Turkana Basin of Kenya
Alexis Maria D'Alessandro, 18, Half Hollow Hills High School West, Dix Hills, New York
 
ENEV043T - Novel Utilizations of Globally Invasive Algal Species: Environmental and Economical Implementations of Fermented Macroalgae
Ariana Kim, 18, Saint Andrew's Priory School, Honolulu, Hawaii
Sreelakshmi Kutty, 18, Saint Andrew's Priory School, Honolulu, Hawaii
 
ENEV045 - Effective Remediation of Air Pollution through an Algal System Integrated with Carbon Mineralization Technology: Phase II - Enhancing the Biohydrogen Production using Flue Gas Derived Bicarbonate and Nutrient Limitation Methods
Sai Sameer Pusapaty, 17, Liberal Arts and Science Academy, Austin, Texas
 
ENEV050 - Solar Powered UV-c Treatment for Fecal Coliform and Enterococcus Bacteria in Storm Water Overflow
Megan Coral Ploch, 16, Pelham Memorial High School, Pelham, New York
 
ENEV085 - Functionalizing Biochar with Layered Double Hydroxides for Phosphate Removal from Aqueous Solutions
Stefan Wan, 16, A.W. Dreyfoos School of the Arts, West Palm Beach, Florida

Third Award of $1,000

 
ENEV008 - Clathrate-Assisted Freezing/Melting Seawater Desalination
Shixuan Justin Li, 18, Rutherford High School, Panama City, Florida
 
ENEV009 - Reducing Phosphorus in Stormwater Basins Using Algae Spherification
Ester Rose Archer, 18, Loyola High School, Mankato, Minnesota
 
ENEV040 - HEXA Leaf: Designing a Biologically Inspired Artificial Leaf Capable of Capturing and Transforming Carbon Dioxide Emissions and Sequestering Airborne Pollutants via Photosynthetic Oxygen Evolution and Phytotransformation
Wilfred Aldo Mason, 18, Laval Senior Academy, Montreal, Canada
 
ENEV067 - Easy Water: One New Easy Handling Physico-Chemical Treatment Unit, with Microbiological Action, Powered by Solar Energy
Ygor Requenha Romano, 18, Escola Estadual de Ensino Fundamental Murilo Braga, Porto Velho, Brazil
 
ENEV087 - Low Cost Continuous Flow Microbial Desalination Cells for Environmentally Sustainable Integrated Water Treatment
Rhiannon Edwards, 18, New Horizons Governor's School for Science and Technology (Warwick High School), Hampton, Virginia
 
ENEV100T - Acacia xanthophloea Characterization and Preservation Techniques of Sapwood (Plant Xylem) as a Low Cost Membrane Filtration Device for Arid and Semi-Arid Areas in Kenya
Mansi Ajey Apte, 15, Shree Cutchi Leva Patel Samaj School, Nairobi, Kenya
Vishal Hareshkumar Dhanji Vekaria, 15, Shree Cutchi Leva Patel Samaj School, Nairobi, Kenya
 
ENEV105 - Developing a pH Sensor Using a Raspberry Pi to Monitor Ocean Acidification
Evelyn Haase, 15, Molokai High School, Hoolehua, Hawaii
 
ENEV107T - The Wobble: A Sustainable Noise Barrier Consisting of Noise Absorbing Materials and a Revolutionary Shape
Marie-Anne Irene de Gier, 16, Atheneum College Hageveld, Heemstede, Netherlands
Bram Janssen, 15, Atheneum College Hageveld, Heemstede, Netherlands

Fourth Award of $500

 
ENEV017T - Desalination by Pervaporation System
Haya Ahmed Mohamed, 16, STEM School for Girls, Benisuef, Egypt
Mdouna Attaalla, 17, STEM School for Girls, Cairo, Egypt
 
ENEV018 - Adsorption and Desorption of Oil Spills using Jordanian Zeolitic Tuff
Yara Muhannad Marei, 17, Jubilee School, Amman, Jordan
 
ENEV042T - Chitobiotics: Chitin vs. Chitosan Novel Pharmaceutical Water Filtration and Filter Development
Arasely Margarita Rodriguez, 18, Taos High School, Taos, New Mexico
Andrea Chin-Lopez, 17, Taos High School, Taos, New Mexico
Jinpeng (Will) Song, 17, Taos High School, Taos, New Mexico
 
ENEV053T - Water Quality Improvement and Development of Bakery Products with the Residue of Jucara acai Pulp
Joao Vitor Kingeski Ferri, 18, Instituto Federal de Educacao, Ciencia e Tecnologia do Rio Grande do Sul - Campus Osorio, Osorio, Brazil
Maria Eduarda Santos de Almeida, 17, Instituto Federal de Educacao, Ciencia e Tecnologia do Rio Grande do Sul - Campus Osorio, Osorio, Brazil
 
ENEV056T - A Novel Approach to Heavy Metal Removal Using Home-Based Superparamagnetic Iron Oxide Nanoparticle Enhanced BioSand Filters
Jennifer Marchibroda, 17, James W. Robinson Jr. Secondary School, Fairfax, Virginia
Alexander Charles Lin, 17, James W. Robinson Jr. Secondary School, Fairfax, Virginia
 
ENEV077T - Development of a Toxic Metal Ion Sensor in Water Using Gold Nanoparticle-Amino Acid Assays
Aneesh Susarla, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia
Nirmaan Shanker, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia
 
ENEV079 - SUPER-PLANT: A Multifunctional Sustainable Energy System for the Curbing and Mitigation of Greenhouse Gas Emissions
Thomas Raimundo Ribeiro, 15, Laval Senior Academy, Laval, Canada
 
ENEV084 - All in a Nutshell: Synthesis and Analysis of Novel Bioplastics Enhanced with Organic Wastes
Aniruddh Chennapragada, 15, James Ruse Agricultural High School, Sydney, Australia
 
ENEV088 - NOGOS: A Novel Nano-Oligosaccharide Doped Graphene Sand Composite Water Filter for Developing Countries
Marcus Douglas Anthony Deans, 14, Academie Ste Cecile International School, Windsor, Canada
 
ENEV093 - The Development of 3R Water Filter: Round Wave - Rusty Wire - for Rural Regions
Jae hyeok Choi, 17, Myungduk High School, Seoul, South Korea
 
ENEV099 - Lemnoideae: A Sustainable Bioremediation Treatment Targeting Eutrophication
Minh Nga Nguyen, 15, Sydney Girls High School, Sydney, Australia

MATERIALS SCIENCE

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
MATS005 - Optical Encryption with Cellulose Nanocrystals: Polymer and Amino Resin Cellulose Composites Decorated with Nanoparticles
Nicky Wojtania, 16, Plano West Senior High School, Plano, Texas

First Award of $3,000

 
MATS005 - Optical Encryption with Cellulose Nanocrystals: Polymer and Amino Resin Cellulose Composites Decorated with Nanoparticles
Nicky Wojtania, 16, Plano West Senior High School, Plano, Texas
 
MATS017 - Advanced Au-SPIONs: Synthesis and Characterization of Multifunctional Nanoparticles for Personalized Nanomedicine
Grace Hu, 17, Jericho High School, Jericho, New York

Second Award of $1,500

 
MATS046 - The Novel Fabrication of a Superhydrophobic Glass Surface
Lauren Cooper, 17, Lake Oswego High School, Lake Oswego, Oregon
 
MATS050 - Novel Synthesis of Water-Soluble Paramagnetic Polymer Nanoparticles (Metal Free) for Selective Drug Delivery and Cancer Therapy Applications
Arnob Das, 16, Jesuit High School, Portland, Oregon
 
MATS058 - Improving Exciton Transport in Novel Tetracarboalkoxyphenyl Porphyrin Thin Films for Enhanced Organic Optoelectronics
Taesoo Daniel Lee, 17, North Carolina School of Science and Mathematics, Durham, North Carolina

Third Award of $1,000

 
MATS011T - Electrospinning Nanodiamond FIber Patches for the Prevention of Secondary Myocardial Infarctions
Manasa Sunkara, 16, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky
Danielle Lauren Graves, 18, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky
 
MATS048T - Pineapple Skin Galore
Dylan Lim Shu Zhe, 16, Penang Free School, Georgetown, Malaysia
Nizar Bin Jalaludeen Rajagobar, 16, Penang Free School, Georgetown, Malaysia
Derric Lim Shu Chuen, 16, Penang Free School, Jelutong, Malaysia
 
MATS049 - Highly Sensitive Respiration Strain Sensor Based on Tuned Silver Nanowire Network
Sophia Jia Luo, 16, William G. Enloe High School, Raleigh, North Carolina
 
MATS052 - The Creation of a Chitosan Scaffold for Bovine Chondrocyte Culturing
Alexis Joan Vance, 18, Blue Valley Center for Advanced Professional Studies, Overland Park, Kansas
 
MATS053 - Surface Modification of Polycaprolactone and Hydroxyapatite Endosseous Implant Fixture Coatings
Samna Tariq Aziz, 18, Westmount Secondary School, Hamilton, Canada

Fourth Award of $500

 
MATS004 - Peptide Nanotubes: Redesigning Amyloid-B as a Metalloprotein
Ryan Sung Han, 17, The Gwinnett School of Math, Science, and Technology, Lawrenceville, Georgia
 
MATS013 - Utilizing Dynamic Bracing Orthosis in Forward Head Posture Rehabilitation
Arianna Marie Guiao Claveria, 17, Kapolei High School, Kapolei, Hawaii
 
MATS035 - A Comparitive Strength Analysis of an Artificial Monofilament Nylon Passive Fiber Muscle vs. a Linear Acuator
Maile Summer Paulmeier, 14, H.E. McCracken School, Bluffton, South Carolina
 
MATS037 - Using a Scalable Atmospheric-pressure Vapor Transport Strategy for the Growth of VOx Nanowires in Energy Efficient Commercial Applications
Suliaman Nasser Aljubaily, 18, Manarat AlRiyadh School, Riyadh, Saudi Arabia
 
MATS040T - Development of Materials for Optoelectronics: Understanding the Local Structure and Optical Properties of Ternary Chalcogenide Glasses
Arzu Mammadova, 16, Baku European Lyceum, Baku, Azerbaijan
Narmin Aydarova, 17, Baku European Lyceum, Baku, Azerbaijan
 
MATS042 - Engineering a Better Brain Electrode
Katelyn Salotto, 18, Dallastown Area High School, Dallastown, Pennsylvania
 
MATS061T - Science Overcomes Drug Addiction: A New Approach on Monitoring the Receptors Overexpress on Brain Cells
Ece Derin Aydın, 16, Takev Science High School, Izmir, Turkey
Begum Kınay, 17, Takev Science High School, Izmir, Turkey

MATHEMATICS

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
MATH010 - Nested Eggs: Where Brianchon, Pascal and Poncelet Meet
Pei-Hsuan Chang, 17, Taipei Municipal LiShan High School, Taipei City, Chinese Taipei

First Award of $3,000

 
MATH010 - Nested Eggs: Where Brianchon, Pascal and Poncelet Meet
Pei-Hsuan Chang, 17, Taipei Municipal LiShan High School, Taipei City, Chinese Taipei

Second Award of $1,500

 
MATH033 - The Center of One Geometric World
Roman Krutovskiy, 18, Gymnasium №1514, Moscow, Russian Federation
 
MATH046 - Fast Sampling of Stochastic Kronecker Graphs by Identifying Erdos-Renyi Subregions
Arjun Srinivasan Ramani, 17, West Lafayette Junior-Senior High School, West Lafayette, Indiana
 
MATH048 - The Arrangement Graph: A New Design for Computational Systems
Omer Siddiqui, 16, Detroit Country Day School, Beverly Hills, Michigan

Third Award of $1,000

 
MATH006 - Stochastic Analysis in Biomedical Engineering: Identifying Acute Myocardial Infarction
Muhammad Ugur oglu Abdulla, 16, West Shore Junior/Senior High School, Melbourne, Florida
 
MATH016 - Alzheimer's Disease Risk Model Using Survival Analysis: Identifying Key Modifiable Risk Factors to Be Implemented in Public Health Strategy
Talia Alysse Lichtenberg, 18, West Linn High School, West Linn, Oregon
 
MATH020 - Towards Common Algorithm for Computation of Polygonal Numbers
Phuong Anh Tran, 16, Cherkasy Physics and Mathematics Lyceum, Cherkasy, Ukraine
 
MATH040 - Conjecture of Maximum Number of Minimum-Area Triangles Determined by N Lattice Points in No-Three-in-Line Situation
Xuanlin Li, 18, The McCallie School, Chattanooga, Tennessee

Fourth Award of $500

 
MATH008 - A Tree Branch Path Solution to the Collatz Conjecture
David Chang Luo, 18, Baton Rouge Magnet High School, Baton Rouge, Louisiana
 
MATH011 - A Study of Bar and Arc k-Visibility Graphs
Mehtaab Sawhney, 17, Commack High School, Commack, New York
 
MATH021 - The Rolling Lamp Problem and Related Link Structure
Qingxuan Jiang, 17, Shanghai High School, Shanghai, China
 
MATH038 - Patterns in the Continued Fraction Expansion of Various Infinite Series
Jared Matthew Geller, 17, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida
 
MATH047 - Break Divisors as Canonical Representatives for Divisor Classes on Complete Graphs: Applications to the Internet of Things
Agni Kumar, 18, Milton High School, Milton, Georgia

MICROBIOLOGY

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
MCRO065 - Boosting MFC Biocatalyst Performance: A Novel Gene Identification and Consortia Engineering Approach
Han Jie (Austin) Wang, 18, David Thompson Secondary, Vancouver, Canada

First Award of $3,000

 
MCRO023 - Creating an Organic Pesticide to Save the North American Ash Trees
Nick A. Wamsley, 16, Home School, Pacific, Missouri
 
MCRO065 - Boosting MFC Biocatalyst Performance: A Novel Gene Identification and Consortia Engineering Approach
Han Jie (Austin) Wang, 18, David Thompson Secondary, Vancouver, Canada

Second Award of $1,500

 
MCRO026 - Analysis of the Antimicrobial Efficacies and Structural Characteristics of Fractional Components of Selected Algal Extracts
Beau Taylor Bingham, 16, Cascia Hall Preparatory School, Tulsa, Oklahoma
 
MCRO043 - Microfluidic Analysis of E. coli Thermotaxis
Ariel Slepyan, 18, George W. Hewlett High School, Hewlett, New York
 
MCRO050 - A Novel Approach to the Reduction of Antibiotic Resistant Escherichia coli Present in Livestock Waste through Use of Plant Extracts
Sarah Kay Strickler, 18, Bonney Lake High School, Bonney Lake, Washington
 
MCRO057 - Point of Care Testing for Malaria Using a Smartphone and a Microfluidic ELISA System
Nikhil Sajan Gopal, 15, The Lawrenceville School, Lawerenceville, New Jersey
 
MCRO059 - Reversing Antibiotic-Resistance: Discovery, Evaluation, and Optimization of Extended-Spectrum Beta-Lactamase Inhibitors
David M. Lu, 18, Mills E. Godwin High School, Henrico, Virginia

Third Award of $1,000

 
MCRO014 - GASP!: Growth Advantage in Stationary Phase in Acinetobacter baylyi
Rebecca Bloomfield, 17, William J. Palmer High School, Colorado Springs, Colorado
 
MCRO019 - Enhancement of Beta-lactam Antibiotic Susceptibility by Tannic Acid through Beta-lactamase Inhibition
Justin Kim, 16, Jericho High School, Jericho, New York
 
MCRO021 - Methanogenerate! A Methanogen-Methanotroph Carbon Recycler
Wesley Sheker, 18, Harrisburg Academy, Lemoyne, Pennsylvania
 
MCRO022 - Tracing Evolutionary Patterns in West Africa: A Phylogenetic Analysis of the HIV-1 and HIV-2 Strains
Vivek Bhupatiraju, 14, Lexington High School, Lexington, Massachusetts
 
MCRO060 - The Identification of ATPase Activity Regulation in Tetrahymena thermophila: Understanding the Function of the Malarial ATP Synthase in Order to Develop New Antimalarials
Rachana Mudipalli, 17, Downingtown STEM Academy, Downingtown, Pennsylvania
 
MCRO061 - Engineering of a Conjugated Endolysin as an Efficient Method for Acne Treatment
Sepehr Asgari, 15, Carmel High School, Carmel, Indiana
 
MCRO071 - Nano Is Novel: Improving Antibiotic Efficacy for S. epidermidis with Structurally Modified Silver
Afeefah Fatimah Khazi-Syed, 16, Harmony School of Innovation-Fort Worth, Fort Worth, Texas

Fourth Award of $500

 
MCRO001 - Novel Approach to Antibiotics and Antifungals: Testing the Effectiveness of Azadirachta indica Extracts
Saket Myneni, 16, Westwood High School, Austin, Texas
 
MCRO002 - Isolation and Characterization of Bacteriophages Effective at Killing Enterococcus faecalis
Candace Walther, 16, University School of Milwaukee, Milwaukee, Wisconsin
 
MCRO030 - Inhibition of Bacterial Mutagenesis through Polyubiquitination: A Solution to Antibiotic Drug Resistance
Abheer Singh, 16, American High School, Fremont, California
 
MCRO037 - Conjugative Transfer of Cytotoxic Genes for Targeted Cell Elimination
Anthony Kyuwon Kang, 17, Canyon Crest Academy, San Diego, California
 
MCRO038 - A Study of Microbial Communities from Till and No-Till Missouri Soils Using Genetic Fingerprinting
Monica Mary Malone, 18, Ladue Horton Watkins High School, St. Louis, Missouri
 
MCRO040 - A Novel Treatment for Candida glabrata Infection
Elan Eng Filler, 17, Palos Verdes High School, Palos Verdes Estates, California
 
MCRO066 - Functional Characterization of the Pseudomonas aeruginosa ExoY Virulence Factor
Liam Bernard Kimel, 18, Hakfar Hayarok Environmental Leadership High School, Ramat HaSharom, Israel
 
MCRO076 - Metagenomics, Digital & qPCR Molecular Analysis of Bed-Time Oral Brushing
Pranav Chhaliyil, 15, Maharishi School of the Age of Enlightenment, Fairfield, Iowa
 
MCRO081 - Investigating Novel Bacteriophage Solutions as a Preventative Measure for Biofilm Formation in Medically Relevant Settings
Aryasp Seyed Nejat, 16, Hamilton High School, Chandler, Arizona

PHYSICS AND ASTRONOMY

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
PHYS053 - Constructive Interference of Seismic Surface Waves Antipodal to Crater Impact Sites on Terrestrial Bodies
Camille Virginia Yoke, 18, Maggie L. Walker Governor's School, Richmond, Virginia

First Award of $3,000

 
PHYS029 - Determining the Frequency of Jupiter Analogs and the Announcement of a New Jupiter Analog Orbiting HD32963
Dominick Michael Rowan, 17, Byram Hills High School, Armonk, New York
 
PHYS053 - Constructive Interference of Seismic Surface Waves Antipodal to Crater Impact Sites on Terrestrial Bodies
Camille Virginia Yoke, 18, Maggie L. Walker Governor's School, Richmond, Virginia

Second Award of $1,500

 
PHYS024 - Electrically-Induced Acoustic Oscillations of Gas Bubbles
Shailaja Humane, 18, Watchung Hills Regional High School, Warren, New Jersey
 
PHYS033 - A Label Free Optical Technique to Detect Protein-Protein Binding
Sulekh Frederic Fernando-Peiris, 15, Mount Vernon High School, Mount Vernon, Ohio
 
PHYS038 - Nanobubble: Generation and Applications
Bo-Han Lin, 17, Taipei Fuhsing Private School, Taipei, Chinese Taipei
 
PHYS042 - Deformable Body Analysis through Gauge Kinematics
Huws Yoshito Landsberger, 18, Palos Verdes Peninsula High School, Rolling Hills Estates, California

Third Award of $1,000

 
PHYS001T - Essential Toolkit for Dancing Droplets
Gabriel Louis Moreau, 18, Lycee Vauvenargues, Aix en Provence, France
Benjamin Roman, 17, Lycée Vauvenargues, Aix-en-Provence, France
Benjamin Suzzoni, 17, Lycée Vauvenargues, Aix-en-Provence, France
 
PHYS007T - Capability of Modern Technology to Detect Exoplanets Orbiting Black Holes
Brian Anthony Mills, 17, Vero Beach High School, Vero Beach, Florida
Spencer James Toll, 18, Vero Beach High School, Vero Beach, Florida
 
PHYS039 - Generation of Beat Sound of Korean Bell with a Bicycle Rim
Kim Dae Hyun, 18, Pung Duck High School, Gyeonggi Province, South Korea
 
PHYS040 - Breakage of SET Nanowires and Determination of the Resistivity Constant for Multilayer Graphene
Parker Jean Coye, 17, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida
 
PHYS045 - 3D Printed Gas Electron Multiplier
Adam Syndergaard, 17, Maple Mountain High School, Spanish Fork, Utah

Fourth Award of $500

 
PHYS013 - Deriving an Analytical Algorithm for the Localization of Signal Sources in Orb Webs and Other Net Geometries: A Novel Mathematical Approach to Positioning Systems
Sophie Atzpodien, 16, Gymnasium St. Mauritz, Munster, Germany
 
PHYS015 - The Water Wheel: An Exploration of Deterministic Chaos
Tobias Spanke, 18, Hans-Thoma-Gymnasium, Lorrach, Germany
 
PHYS018T - Gravitational Influence on Planet Formation
Patricia Asemann, 17, Schulerforschungszentrum Nordhessen, Kassel, Germany
Robin Ole Heinemann, 17, Schulerforschungszentrum Nordhessen, Kassel, Germany
 
PHYS028 - Two-Dimensional Mapping of Energy Transfer in Graphene/MoS2 Photodetectors
Michael Thomas Earle, 18, Ossining High School, Ossining, New York
 
PHYS043T - Astrophysical Modeling of Wolf Rayet Stars Using Low Resolution Gratings
Ivo Jose Goncalves, 17, Escola Secundaria Dona Maria II, Braga, Portugal
Daniel Alexandre Diaz da Costa, 19, Agrupamento de Escolas D.Maria II, Braga, Portugal
Mauro Barbosa Franqueira, 18, Escola Secundária Dona Maria II, Braga, Portugal
 
PHYS046 - Analysis of Chemical Vapor Deposition Diamonds for Neutron Detection on OMEGA
Ishir Seth, 18, Brighton High School, Rochester, New York
 
PHYS047 - The Race against Instabilities: Gravity vs. Carbopol - Who Will Win?
Sidhika Balanchandar, 16, F. W. Buchholz High School, Gainesville, Florida

PLANT SCIENCES

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
PLNT044 - Comprehensive RNA Profiling Identifies Novel Blackleg Resistance Genes in Canola
Dennis Adrian Drewnik, 17, Sisler High School, Winnipeg, Canada

First Award of $3,000

 
PLNT017 - Plant Tissues that Fail to Regenerate Undergo Early Steps of Remodeling but Fail to Induce a Cytokinin Hormone Response
Charlotte Underwood Keeley, 17, Ossining High School, Ossining, New York
 
PLNT044 - Comprehensive RNA Profiling Identifies Novel Blackleg Resistance Genes in Canola
Dennis Adrian Drewnik, 17, Sisler High School, Winnipeg, Canada

Second Award of $1,500

 
PLNT013 - Dressing the Seed: A Comprehensive, Wide-Scale Approach to Food Insecurity
Alon Millet, 18, Bergen County Academies, Hackensack, New Jersey
 
PLNT036 - Molecular-Based Genotyping of Lactuca sativa for Accelerated Genotypic Selection
Sophia Edith Swartz, 16, Central Bucks High School South, Warrington, Pennsylvania
 
PLNT041 - Determining the Effect of the Novel CarL2 Strigolactone Analog on the Seed Germination of Parasitic Weeds
Fatimah Abdulmonem Alshaikh, 18, AlFaisaliah Islamic Schools, Khobar, Saudi Arabia

Third Award of $1,000

 
PLNT032T - Innovative Strategy using Endophytes for Effective Biocontrol of Insect Pests in Cotton
Suhani Sachin Jain, 15, Centre Point School, Nagpur, India
Divya Kranthi, 16, Centre Point School, Nagpur, India
 
PLNT035T - Asian Lady Beetles...Infestation or Curation? A Novel Study to Evaluate the Efficacy of Harmonia axyridis Hemolymph as a Pesticide to Control Diaphorina citri (Asian Citrus Psyllid), and as an Antibiotic against the Huanglongbing Disease Causing Liberibacter!
Rowan Said ElQishawi, 17, Hoover High School, Hoover, Alabama
Rozan Said ElQishawi, 16, Hoover High School, Hoover, Alabama
 
PLNT038 - Turning the Red Planet Green: Study of Cyanobacteria/Algae Growth Kinetics Coupled with Hydroponics Applications for Terraforming and Settling on Mars
Andrew Dong-Hyun Kim, 16, The Woodlands College Park High School, The Woodlands, Texas
 
PLNT051 - The Green Algae, Chlorella vulgaris, Mitigates Detrimental Effects of Methylmercury in Zebrafish
Jay Maturi, 16, University High School of Indiana, Carmel, Indiana
 
PLNT056 - Tracking the Spread of Potato Late Blight (Phytopthora infestans) on a Regional Scale
Benjamin Firester, 16, Hunter College High School, New York, New York

Fourth Award of $500

 
PLNT022 - Mutants of Leucine Rich Receptor Like Kinase Proteins Show Increased Biomass: A Proteomic Study
Sandhya Kalavacherla, 16, Amador Valley High School, Pleasanton, California
 
PLNT024 - Weed Warfare: Investigating Allelopathy, Year Six
Julia Grace Canady, 17, Lakeland Christian School, lakeland, Florida
 
PLNT027 - Evaluating the Impact of Soil Management on Weed Pressure in Organic and Transitioning Agricultural Ecosystems
Rahul Rambhatla, 18, Solon High School, Solon, Ohio
 
PLNT043 - The Spread of Seeds through Cattle
Jade Moxey, 16, Sapphire Coast Anglican College, Bega, Australia
 
PLNT053T - Nematicidal Activity and Saponin Concentration of Chenopod Extracts
Emma Kate Batson, 17, Karns High School, Knoxville, Tennessee
Taimur Kouser, 18, Webb School of Knoxville, Knoxville, Tennessee
 
PLNT057 - Potential Use of Secondary Metabolite in Protection against Plant Parasites
Jana Cornakova, 17, Saint Nicholas Grammar School, Presov, Slovakia

ROBOTICS AND INTELLIGENT MACHINES

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
ROBO046 - A Novel Haptic Actuator for Robotic Surgery: Utilizing Soft Robotic Pneumatic Networks, a Closed Loop Control System, and an Electro-Pneumatic Control Board to Accurately Restore an Operator’s Sense of Touch
Simone Braunstein, 18, Dalton School, New York, New York

First Award of $3,000

 
ROBO046 - A Novel Haptic Actuator for Robotic Surgery: Utilizing Soft Robotic Pneumatic Networks, a Closed Loop Control System, and an Electro-Pneumatic Control Board to Accurately Restore an Operator’s Sense of Touch
Simone Braunstein, 18, Dalton School, New York, New York

Second Award of $1,500

 
ROBO012 - Use the Force, Lyapunov! A Novel Quadcopter Motor Controller Using Force Sensor Feedback
Steven Thomas Elliott, 17, The Home Educator's Outsourcing High School, Plano, Texas
 
ROBO032 - Shape-Shifting Origami Robotics
Francisca Vasconcelos, 18, Torrey Pines High School, San Diego, California
 
ROBO047T - Fido: A Universal Robot Control System Using Reinforcement Learning with Limited Feedback
Joshua Aaron Gruenstein, 17, Horace Mann School, Bronx, New York
Michael Truell, 15, Horace Mann School, Bronx, New York

Third Award of $1,000

 
ROBO006 - Deriving Unsupervised Fluid Intelligence from Schema-Less Polymorphic Unstructured Data
Animesh Koratana, 17, Northview High School, Johns Creek, Georgia
 
ROBO022 - Safecopter: Developing a Collision Avoidance System Based on an Array of Time-of-Flight 3D Cameras
Robert Gabriel Tacescu, 16, Clovis North High School, Fresno, California
 
ROBO026 - 6-Axis Robot Manipulator for an Educational Process and for Automation of Small-Scale Enterprises
Oleg Valerevich Zobov, 17, Lyceum 1502, Moscow, Russian Federation
 
ROBO036T - Permaximize
Abraham James Oliver, 16, Brown County High School, Nashville, Indiana
Jadan Taylor Ercoli, 15, Brown County High School, Nashville, Indiana

Fourth Award of $500

 
ROBO001 - Logical Levitation: Achieving Magnetic Levitation via Computational Feedback Loop
Brighton Ancelin, 18, Creekside High School, Saint Johns, Florida
 
ROBO005T - The Future of Mechanical Prosthetics: Electromyogram Controlled Extremities
Javier Antonio Ortiz - García, 18, Escuela Secundaria Especilizada en Ciencias, Matematicas y Tecnologia, Caguas, Puerto Rico
Osvaldo Efraín Rivera-Valentín, 18, Escuela Secundaria Especilizada en Ciencias, Matematicas y Tecnologia, Caguas, Puerto Rico
Luis Angel Ramirez-Torres, 17, Escuela Secundaria Especilizada en Ciencias, Matematicas y Tecnologia, Caguas, Puerto Rico
 
ROBO013 - Mimicking Robotic "Smart" Prosthetic Arm
Niko Ray Bhagwandin, 17, W. F. West High School, Chehalis, Washington
 
ROBO030 - Investigations into Cardiology: Categorizing Heart Rhythms using Machine Learning
Oliver Hamilton, 17, Mills E. Godwin High School, Henrico, Virginia
 
ROBO037 - Direct Connection Technology between Disabled and Prosthetic Robot Hand
Yun Kang, 16, Cheonan Jungang High School, Cheonan-Si, South Korea

SYSTEMS SOFTWARE

Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 award. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated Fair they represent.

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
SOFT026 - Efficient Blockchain-Driven Multiparty Computation Markets at Scale
Charles Noyes, 17, Villa Park High School, Villa Park, California

First Award of $3,000

 
SOFT026 - Efficient Blockchain-Driven Multiparty Computation Markets at Scale
Charles Noyes, 17, Villa Park High School, Villa Park, California

Second Award of $1,500

 
SOFT032 - Using Data-Driven Frequency Analysis Techniques to Detect Seizures and Falls
Amir Helmy, 15, Eastside High School, Gainesville, Florida
 
SOFT045 - Optimizing Mobile Blood Collection Logistics with a Computational Tool
Petteri Timonen, 18, Valkeakosken Tietotien lukio, Valkeakoski, Finland
 
SOFT051 - Psychological Classification by Applying Deep Learning to Social Media Text
Daniel Mogilny, 17, Holy Trinity School, Ontario, Canada

Third Award of $1,000

 
SOFT004 - iSight: A New Method of Gesture Recognition and Analysis
Logan Alexander Apple, 17, Millbrook High School, Winchester, Virginia
 
SOFT012 - Determining Network Robustness Using Region Based Connectivity
Rucha Joshi, 16, Westwood High School, Austin, Texas
 
SOFT017 - "Whitestorm JS": A Web Browser 3D Framework
Oleksandr Buzin, 16, Liceum "Holosiivskiy" No241, Kiev, Ukraine
 
SOFT029 - Traffic Camera Dangerous Driver Detection (TCD3): Contextually Aware Heuristic Feature & OFA Density-Based Computer Vision with Movement Machine Learning Analysis of Live Streaming Traffic Camera Footage to Identify Anomalous & Dangerous Driving
Vidur Tenali Prasad, 17, Dayton Regional STEM School, Kettering, Ohio

Fourth Award of $500

 
SOFT015 - User Authentication Based on Gait Analysis
Chloe Baker, 16, Lake Braddock Secondary School, Burke, Virginia
 
SOFT018T - Yarner: Study of Technologies Inside Classrooms Focusing on Literacy with the Development of a Digital Web and Mobile Application
Rafael Eiki Matheus Imamura, 19, Colegio Tecnico de Campinas, Campinas, Brazil
Laura Rubia Paixao Boscolo, 18, Colegio Tecnico de Campinas, Campinas, Brazil
 
SOFT022 - Smart Safety Warning and Notification System for Treadmills
Himanshu Minocha, 16, Hopkinton High School, Hopkinton, Massachusetts
 
SOFT031 - Developing Operating System for High-Performance Computing with a Hardware Approach to the Transactional Memory Support
Wojciech Krzysztof Rozowski, 17, Liceum Ogolnoksztalcace im. Tadeusza Kosciuszki w Krzeszowicach, Krzeszowice, Poland
 
SOFT035 - Efficient, Hardware Implementations of Computationally-Intensive Operations in Quotient Polynomial Rings for NTRU-Based Digital Signatures
Vikul Gupta, 17, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon
 
SOFT052 - Classification of Subtle Morphological Features for Individual Nuclei in Stained Glioma Tissue Slides
Kunal Varun Singh, 18, High Technology High School, Lincroft, New Jersey

Translational Medical Science

Intel ISEF Best of Category Award of $5,000

 
TMED010T - Predicting a Cancerous Outcome: Creating a Novel Test for Assessing Risk of Human Papilloma Virus-Associated Oropharyngeal Cancer
Prashant Sai Godishala, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota
Brennan Scott Clark, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota

First Award of $3,000

 
TMED010T - Predicting a Cancerous Outcome: Creating a Novel Test for Assessing Risk of Human Papilloma Virus-Associated Oropharyngeal Cancer
Prashant Sai Godishala, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota
Brennan Scott Clark, 18, Breck School, Golden Valley, Minnesota
 
TMED049 - Bioengineering Functional Kidney Tissue from Human Pluripotent Stem Cells: A Promising New Treatment for Kidney Disease
Demetri Maxim, 18, Gould Academy, Bethel, Maine

Second Award of $1,500

 
TMED011 - Development of Low Cost Paper-Base Point-of-Care Platform for Quantitative Biomarker Analysis
Praharshasai Paladugu, 17, duPont Manual High School, Louisville, Kentucky
 
TMED051 - Putative High-pIC50 SpDHBP Synthase Inhibitors against Multi-Drug Resistant S. pneumoniae
Catherine Jessica Yihui Lai, 17, Brearley School, New York, New York
 
TMED052 - Alternative Preservation Methods in ex-vivo Bovine Liver
Brandon Michael Muncan, 16, Queens High School for the Sciences at York College, Jamaica, New York

Third Award of $1,000

 
TMED006T - Rapamycin as a Novel Therapeutic for Alzheimer's Disease: Prevention Assessed through Neuroimaging
Amy C. Wang, 16, Paul Laurence Dunbar High School, Lexington, Kentucky
David Wang Ma, 16, Paul Laurence Dunbar High School, Lexington, Kentucky
 
TMED007 - The Effect of Spermidine on β-Amyloid Peptide Toxicity in C. elegans: A Model System for Understanding Alzheimer's Disease
Sedra Khan, 16, Niles West High School, Skokie, Illinois
 
TMED024T - Towards Next Generation Cancer Therapy: In vivo Dosimetry Studies of Boron Neutron Capture Therapy using Protist Models
Nitya Krishna Kumar, 16, Olympia High School, Olympia, Washington
Veenadhari Kollipara, 15, Interlake High School, Bellevue, Washington
 
TMED028 - Novel TolC Inhibitors: Computer-Aided Drug Discovery for MDR-Conferring Efflux Pumps
Shayan Daniel Farmand, 16, Methacton High School, Eagleville, Pennsylvania
 
TMED035T - Automated Diagnosis of Diabetic Retinopathy Severity in Color Fundus Images Using a Novel Synthesis of Biological and Data Driven Approaches
Manan Ajay Shah, 16, The Harker School, San Jose, California
Rishab Gargeya, 17, The Harker School, San Jose, California

Fourth Award of $500

 
TMED020 - Development of Beta-Galactosidase Reusable Micro-Capsules for Lactose Intolerant People
Maria Vitoria Valoto, 16, Colegio Interativa, Londrina, Brazil
 
TMED025 - A Novel Paper Sensor as a Diagnostic Test for Multiple Sclerosis
Vasudev Malyan, 18, Maharaja Agarsain Public School, Delhi, India
 
TMED038 - Leveraging the Antimicrobial Properties of Jatropha curcas in Suture Engineering
Lauren Kathyrn Enten, 17, Saint Thomas Aquinas High School, Fort Lauderdale, Florida
 
TMED046 - A Novel Measurement Method to Determine Patient Adherence to PCSK9 Inhibitor Treatment
Madeline Alice Musaus, 17, Ravenscroft School, Raleigh, North Carolina
 
TMED055 - Design and Evaluation of Betulin-Based Anti-Cancer Compounds
Anjali Chakradhar, 14, High Technology High School, Lincroft, New Jersey
 
TMED057 - The Cytotoxic and Mutagenic Effects of Arsenic on Mammalian Cells and the Countering Antioxidant Effects of Caffeic Acid Phenethyl Ester and Turmeric
Sarah Choudhury, 18, Spackenkill, Poughkeepsie, New York